18. května 2015 14:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci o elektromobily nestojí, stát ano. Majitelům odpustí poplatky

Nová podoba elektromobilu Tesla S. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová podoba elektromobilu Tesla S. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slováci nemají zájem o koupi elektromobilů, ročně se v zemi prodá jen několik desítek kusů vozidel na elektrický pohon. Stát chce jejich rozšíření v ulicích podpořit sérii opatření včetně různých úlev z poplatků. Vyplývá z programu slovenského ministerstva hospodářství.

Loni se na Slovensku prodalo jen 49 elektromobilů a další necelé dvě desítky hybridních vozů, které kombinují různé druhy pohonu, jako například elektrický a benzinový. 

To byl jen zlomek z celkového počtu více než 72 tisíc zaregistrovaných nových osobních vozidel v zemi. Elektromobily jsou výrazně dražší a jejich nabídka omezenější než u srovnatelných vozidel s benzinovým pohonem.

Slovenské ministerstvo hospodářství připravilo návrh série opatření, která mají podpořit prodej automobilů s alternativním pohonem. 

Kromě odpuštění registračních poplatků záměr počítá například s daňovým zvýhodněním pro firmy, výhodnějšími podmínkami parkování elektromobilů a hybridních vozů ve městech, jakož i s rozvojem nabíjecích stanic. 

Cílem podle ministerstva je, aby v roce 2020 bylo v zemi deset až 25 tisíc elektromobilů a hybridních vozidel. Dotace na nákup vozidel stát neplánuje.

Státní podporu rozmachu elektromobilů na silnicích považuje za potřebnou také slovenský svaz automobilového průmyslu.

„Všechny země Evropské unie, kde došlo k nárůstu v počtu registrovaných elektrických vozidel, podnikly aktivní opatření s cílem dostat spotřebitele blíže k cenovému rozdílu mezi vozidly s elektrickým pohonem a podobnými vozidly se standardním pohonem,“ řekl viceprezident svazu Pavol Prepiak.

JAK SE PRODÁVAJÍ

  • Prodej automobilů s alternativním pohonem v EU v prvním čtvrtletí roku 2015 meziročně stoupl o 29 procent na 144 421 vozů. 
  • Prodej samotných elektromobilů a hybridních vozů dobíjených z elektrické sítě se v tomto období více než zdvojnásobil na 24 630 vozů.

Na rozdíl od ministerstva hospodářství by Prepiak ale upřednostnil opatření na zvýšení prodeje elektromobilů před podporou budování nabíjecích stanic, a to až do dosažení „kritické masy“ počtu elektromobilů v provozu na Slovensku. 

„Někdo, kdo má průměru najeto za den 50 až 70 kilometrů, za celý den nepotřebuje nabíjecí stanici. Večer přijede domů a za celou noc si auto dobije bez potřeby vybudování komplikované infrastruktury,“ uvedl Prepiak. 

Dodal, že spotřebitelé prozatím zpravidla nebudou využívat elektromobily na dlouhé trasy, ale spíše na kratší cesty ve městech a v okolí větších měst.

V prvním letošním čtvrtletí bylo na Slovensku zaregistrovaných 17 elektromobilů, z toho jen jedno vozidlo si zakoupila fyzická osoba, zbytek připadl na firmy a organizace.

Podle Prepiaka k nákupu elektromobilů podniky přistoupily také z důvodu vlastní propagace. „Z podstatné části jde o marketing nebo o filozofii firmy, která má neprodukování emisí jako firemní kulturu,“ uvedl Prepiak.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...