Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slováci začali stavět dálnici, která zrychlí cesty do Česka a Polska

Součástí slovenské dálnice D3 má být nejvyšší most ve střední Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Součástí slovenské dálnice D3 má být nejvyšší most ve střední Evropě. | foto: ČTK

ČADCA Na severu Slovenska dnes začala výstavba zhruba šest kilometrů dlouhého úseku dálnice D3, který po dokončení zrychlí jízdu do České republiky a Polska. Zakázku získalo konsorcium tří firem, jehož součástí je také společnost Hochtief CZ.

Nevládní slovenský institut INEKO dříve upozornil, že projekt je patrně předražený, byť vítězné konsorcium předložilo v tendru nabídku s nejnižší cenou 239,1 milionu eur, což je v přepočtu zhruba 6,45 miliardy korun.

Konsorcium pod vedením společnosti Strabag postaví 5,67 kilometru dálnice u města Čadca. Součástí projektu v náročném terénu je výstavba devatenácti mostů. Práce by měly být hotovy do čtyř let.

ČTĚTE TAKÉ:

„Lidé žijící v Čadci a okolí jsou dlouhodobě vystaveni provozu velkého počtu aut, které jim komplikují život. Tato silnice propojí velmi perspektivní regiony Polska, Česka a Slovenska a přinese lepší dopravní spojení v rámci Evropy. Proto ji můžeme postavit s přispěním evropských zdrojů,“ řekl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

Institut INEKO loni upozornil, že kilometr zmiňovaného úseku dálnice D3 přijde na více než 42 milionů eur (1,1 miliardy korun) a že nabídky stavebních firem v tendru se lišily jen minimálně. Podle institutu to je vyšší cena, než v jiných zemích stojí výstavba běžných i náročných tunelových úseků dálnic.

Jen malá část D3

Tendr na výstavbu úseku D3 vypsal slovenský správce dálnic NDS za předchozí vlády v roce 2015 a téměř současně s dalšími dvěma soutěžemi na postavení jiných úseků dálnic.

Érsek dříve uvedl, že vůči výsledku tendru se nikdo neodvolal a že bez podpisu kontraktu ohledně úseku dálnice D3 by Slovensko přišlo o peníze z unijního programu CEF, které nelze přesunout na jiné projekty.

Z plánované dálnice D3, která povede od Žiliny po hraniční přechod Skalité/Zwardoń s Polskem, je z celkové délky téměř 60 kilometrů hotova jen malá část. Některé další úseky jsou ve výstavbě. Na dálnici D3 se v budoucnu napojí připravovaná rychlostní silnice do Česka.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...