12. srpna 2016 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovenská strela míří na Bratislavu už 80 let. Dráhy slaví novým nátěrem

Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem... | foto: České dráhy

PRAHA Vlakové spojení nazývané Slovenská strela spojuje Prahu a Bratislavu už 80 let. Výročí tohoto expresního spojení znázornily České dráhy novým nátěrem lokomotivy řady 380, která pravidelně tahá vlaky mezi českou a slovenskou metropolí.

V současné době trvá cesta vlakem mezi nimi trvá necelé čtyři hodiny. Spoje jezdí v pravidelném dvouhodinovém intervalu.

České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko si letos nepřipomínají jen 80 let výročí od zahájení provozu expresního spojení Bratislava – Praha, ale také vyrobení stejnojmenného motorového vozu řady M 290.0.

„Slovenská strela je mezi železničáři legendou, ať již jde o unikátní technické dílo v podobě motorového vozu řady M 290.0 dodnes zachovaného v kopřivnickém muzeu nebo expresní spojení Bratislavy a Prahy. Proto si určitě zaslouží důstojné připomenutí. Výroční polep naší v současnosti nejrychlejší a nejvýkonnější lokomotivy, která navíc jezdí na trati mezi Bratislavou a Prahou, je určitě vhodnou formou oslavy kulatého výročí,“ uvedl šéf Českých drah Pavel Krtek.

Současné expresní spojení mezi Bratislavou a Prahou provozují ve společné kooperaci oba národní dopravci – České dráhy a Železničná spoločnosť Slovensko. Vlaky, které pokračují do Maďarska a Německa pak mají další partnery v příslušné zemi ve společnostech MÁV-START a DB.

mipMichal Pavec

Najdete na Lidovky.cz