22. června 2009 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovenské aerolinky SkyEurope jsou v ochraně před věřiteli

Letadlo slovenské společnosti SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo slovenské společnosti SkyEurope | foto: ČTK

PRAHA Bratislavský okresní soud přiznal společnosti SkyEurope Airlines ochranu před věřiteli. Společnost se podle něj pro tento krok rozhodla dobrovolně, aby vedení získalo čas na restrukturalizaci a jednání s investory.

Napjatou situaci okolo aerolinek dokreslilo odpolední zadržení letounu společnosti na pařížském letišti, které po firmě požaduje splacení údajného dluhu. Na místě zůstali pasažéři, kteří měli namířeno do České republiky.

Společnost podle mluvčího zachová provoz podle letového řádu, dodrží závazky z prodeje letenek a udrží pracovní místa. "Není to v žádném případě vyhlášení bankrotu ani konkurzu, pouze jsme chtěli získat čas na restrukturalizaci," uvedl mluvčí firmy Tomáš Kika.

Dodavatelům firma dluží podle výroční zprávy za loňský rok 60 milionů eur (aktuálně 1,6 miliardy Kč). Finanční ředitel SkyEurope Nick Manoudakis uvedl, že firma má nyní tříměsíční lhůtu na změny a restrukturalizaci dluhu, lhůta může být v případě potřeby prodloužena o dva měsíce.

Mezi věřitele patří také pařížské letiště Orly, které dnes zadrželo jeden z letounů společnosti. Podle mluvčího ve Francii situaci vyšetřují lidé ze SkyEurope, kteří pracují na tom, aby letoun byl co nejdřív opět uvolněný.

Mluvčí nechtěl blíže komentovat příčiny zadržení, nevyloučil ale to, že situace mohla zneužít konkurence.

"Zároveň je ale myslím férové podotknout, že další letadla přiletěla a odletěla do Paříže, takže spekulace o tom, že SkyEurope mají provozní problémy, nejsou na místě," řekl Kika. Cestujícím, kteří byli nuceni zůstat na letišti, firma podle mluvčího zajistila dostatečné pohodlí a snaží se je do Česka převézt jinými lety.

SkyEurope od svého založení nikdy nevykázaly zisk
Manoudakis dnes nesdělil, jak velkou část svých dluhů firma věřitelům splatí. Aktuální číslo podle něj není vypovídající, protože se během jednání bude měnit. Firma dluží na několika stranách, například státu za pojištění, obchodním partnerům nebo akcionářům. Největším akcionářem je fond York Global Finance, který firmě půjčil zhruba 25 milionů eur.

Ačkoliv se pro pasažéry údajně nic nemění, Manoudakis přiznal obavy z jejich reakce. "Doufáme, že bude pozitivní, protože pokračujeme v činnosti," uvedl finanční ředitel. Během restrukturalizace musí společnost dodržovat aktuální dohody s dodavateli, zároveň ale bude chráněna proti vymáhání dluhů pocházejících z minulosti.

Právě dluhy minulosti firmu zatěžují. V tisku se objevily zprávy, že firma dluží mimo jiné zaměstnancům, dodavatelům i slovenské správě sociálního zabezpečení. Mezi věřiteli je i česká reklamní agentura Beyond Interactice, která hledala další věřitele pomocí inzerátů v tisku.

"Není to tak, že neplatíme, ale je pravda, že neplatíme včas," řekl nedávno Bitter. Firma podle něj hledá investora, který by přinesl v přepočtu zhruba půl miliardy korun. SkyEurope od zahájení letu v roce 2002 nikdy nevykázaly zisk.

SkyEurope jsou po ČSA druhým největším pravidelným dopravcem na pražském letišti v Ruzyni.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.