24. března 2015 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovenské dráhy ustupují Jančurovi. Ruší vlaky na trati do Košic

RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | foto: MAFRA - Michal Šula

BRATISLAVA Podnikatel Radim Jančura slaví na Slovensku zajímavé vítězství. Státní železniční dopravce ZSSK od poloviny dubna o dvě pětiny omezí počet spojů vyšší kategorie InterCity na hlavní trati mezi Bratislavou a Košicemi.

Šéf ZSSK Pavol Gábor to zdůvodnil cenovou válkou českého dopravce RegioJet, který na této trase začal provozovat dálkové vlaky loni v prosinci.

Spoje InterCity provozuje slovenský dopravce na vlastní komerční riziko.

ČTĚTE TAKÉ:

„Soukromý dopravce nás RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal deset za 250 milionů korun. vtahuje do nesmyslné cenové války, která je v rozporu se všemi pravidly ekonomického chování. Nemá smysl vést boj, který nemá vítěze. Nelze soupeřit s někým, kdo sníží ceny na polovinu,“ řekl Gábor. 

Provoz vlaků je pro ZSSK ztrátový, loni tyto spoje podle předběžných údajů prodělaly 1,3 milionu eur.

RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal...

Radim Jančura.

RegioJet jízdu expresním spojem na 445 kilometrů dlouhé trati spojující největší slovenská města nabízí pro dospělé od devíti eur (245 korun). Státní dopravce po příchodu konkurence také snížil ceny jízdenek při nákupu přes internet a zavedl některé novinky, kterými chtěl udržet počet cestujících IC ve vlacích. 

To se firmě ale nepodařilo, v jednotlivých měsících letošního roku počet pasažérů v IC vlacích proti plánu společnosti podle Gábora klesl o 15 až 28 procent. Tento pokles zdůvodnil pouze příchodem konkurence a nikoliv zavedením bezplatné vlakové přepravy ve většině vlaků na Slovensku.

Nově ZSSK mezi Bratislavou a Košicemi vypraví 25 místo současných 41 IC vlaků týdně. 

Lokomotiva RegioJetu. Ilustrační foto., Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!