Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovensko od středy na deset dnů obnoví kontroly na hranicích. Slováky na svátky čeká zákaz vycházení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Bratislava Slovensko od středy obnoví kvůli koronaviru kontroly na hranicích. Rozhodl o tom v pondělí kabinet premiéra Igora Matoviče, vyplývá z informací na vládním webu. Otevřeny budou jen vybrané hraniční přechody, například s Českem deset z 15 silničních přechodů.

Podle vládního nařízení ve stanoveném období bude možné slovenské hranice překročit jen přes určené přechody, tedy nikoliv přes takzvanou zelenou hranici. „Cílem tohoto opatření je eliminace nebo alespoň výrazné omezení šíření velmi nebezpečného lidského onemocnění covid-19,“ uvedlo ministerstvo vnitra.

Slovenští policisté i vojáci kontrolovali 13. března 2020 ráno na dálničním...
Policisté kontrolují 14. března 2020 řidičku hraničním přechodu...

Obnovení kontrol se týká slovenských hranic s Českem, Maďarskem, Rakouskem i Polskem. Tyto země stejně jako Slovensko patří do schengenského prostoru volného pohybu osob. Slovensko sousedí také s Ukrajinou; společná hranice je dlouhodobě přísně střežená i kvůli tomu, že jde o vnější hranici EU.

Slovensko kvůli koronaviru až výjimky neumožňuje vstup cizincům na své území. Zákaz se nevztahuje například na řidiče kamionů, cizince s pobytem na Slovensku či na osoby, které dojíždějí do pohraničních oblastí za prací.

Kvůli svátkům nařizuje Slovensko zákaz vycházení

Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních svátcích až na výjimky zavede mezi 8. a 13. dubnem faktický zákaz vycházení. Rozhodla o tom v pondělí vláda. Návrh opatření ohlásil již v neděli premiér Igor Matovič. Kabinet kvůli tomu rozšířil nouzový stav, který dosud platil jen v sektorech zdravotnictví a sociálních služeb. Pětimilionové Slovensko má dvě úmrtí na koronavirus a více než 500 potvrzených případů nakažených.

Obyvatelé země pod Tatrami i během zákazu vycházení nadále budou moci kromě jiného jezdit do zaměstnání, k výkonu podnikatelských aktivit, k nákupům, k ošetření do zdravotnických zařízení, na pohřeb blízké osoby nebo do přírody v rámci okresu svého bydliště.

„Je to velmi závažné rozhodnutí a v moderní historii Slovenska nemá obdoby. Pokud bychom nyní povolili v našem boji, který nás vynesl mezi světovou špičku bezpečnosti z pohledu případného nakažení koronavirem, mohli bychom všechno pokazit,“ řekl Matovič novinářům. Dodal, že rozhodnutí kabinetu o omezení volného pohybu lidí nebylo schváleno jednomyslně, ale získalo mezi členy vlády výraznou podporu.

Kněz a ministranti slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici na...

Kněz a ministranti slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici na Slovensku.

Kněží slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici.

Kněží slouží mši v prázdném kostele v Považské Bystrici.

Na dodržování zákazu vycházení budou dohlížet policisté, kabinet také souhlasil s vyčleněním dalších 1000 vojáků ke stávajícím 500 příslušníkům armády k zajištění veřejného pořádku. Podle Matoviče policejní hlídky budou během zákazu vycházení zejména vyžadovat od kontrolovaných osob informace o důvodu jejich pobytu na veřejnosti, které následně ověří. Provinilcům bude hrozit pokuta.

Kvůli koronaviru se v pondělí sešli vrcholní slovenští politici. „Je velmi důležité, abychom udrželi velkou míru disciplíny. Nesmíme polevit, zejména ne o nadcházejícím víkendu,“ řekla prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce s premiérem a předsedou parlamentu.Velikonoce byly na Slovensku až dosud tradičně obdobím, kdy se Slováci během prodlouženého víkendu setkávali s rodinou nebo vyrazili na výlety do hor. To bylo spojeno s cestováním po celé zemi. V některých regionech mladíci i muži zase dodržovali tradice, když o velikonočním pondělí chodili od domu k domu a pomlázkou vyšlehali dívky a ženy, případně je i polévali vodou.

Prezidentka Čaputová v pondělí uvedla na Twitteru: „Společně čelíme velké výzvě. Některé naše svobody mohou být dočasně omezeny, nesmíme však ztratit naší demokracii z dohledu. Nemůžeme dopustit vedlejší škody.“

Slovensko s cílem omezit šíření koronaviru dříve například uzavřelo školy, řadu prodejen či zakázalo pořádání hromadných sportovních, kulturních a společenských akcí. Země také na deset dnů obnoví hraniční kontroly.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!