Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Slovensku hrozí žaloba k soudu EU. Kvůli tendru na mýtné

Mýtná brána. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtná brána. | foto: Lidové noviny

BRATISLAVA Slovensku hrozí žaloba kvůli kontroverznímu tendru na systém elektronického výběru mýta. Komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier v Bratislavě řekl, že kolegům v Evropské komisi navrhne zaslat Slovensku odůvodněné stanovisko. To je poslední krok před podáním žaloby k Evropskému soudnímu dvoru.

EK už dříve došla k závěru, že byla porušena pravidla při udělení státní zakázky firmě SkyToll, která tendr vyhrála s nejdražší nabídkou.

Elektronický výběr mýtného byl na Slovensku spuštěn v lednu. Poplatky za jízdu po dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích první třídy musí hradit řidiči vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Stát by měl za vybudování a provoz systému v nejbližších 13 letech zaplatit 852 milionů eur (asi 20,1 miliardy Kč). SkyToll vyhrál tendr díky tomu, že v soutěži zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám.

"My ten případ nadále zkoumáme ve středu navrhnu kolegiu komisařů, aby Slovensku zaslalo stanovisko. Slovenské úřady a orgány budou mít potom dva měsíce na oficiální odpověď," řekl Barnier po jednání se slovenským ministrem hospodářství Jurajem Miškovem. EK potom odpověď Slovenska prozkoumá a rozhodne, zda spor postoupí unijnímu soudu.

Ten by mohl Slovensku vyměřit pokutu.

Evropská komise v minulosti kritizovala, že smluvní podmínky výběru mýtného byly podstatně změněny. Provozovatel mýtného systému podle dřívějších informací v médiích mohl být zvýhodněn i například zavedením takzvaného ticketingu. Díky lístkům, které si řidiči kamionů koupili na zaplacení jízdy po konkrétní trase bez nutnosti opatřit si palubní jednotku, tak mohla firma ušetřit.

Nad rámec podmínek stanovených v tendru byl prý i výběr poplatků za poskytování palubní jednotky nebo dodatečné zavedení možnosti platit mýtné palivovými kartami. Podobnými změnami údajně mohl být SkyToll zvýhodněn až o 140 milionů eur (asi 3,4 miliardy Kč).

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...