Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odvozy Uber dorazily do Česka. Taxikáři proti nim protestují

Nováček trhu Uber versus taxislužby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nováček trhu Uber versus taxislužby. | foto: Lidové novinyLidovky.cz

PRAHA Odvozová služba Uber začala fungovat v Praze. Auta objednaná pomocí mobilní aplikace zatím jezdí po hlavním městě v testovacím módu. Podobně jako jinde ve světě se služba setkala s odporem klasických taxislužeb.

Česko se po měsících spekulací dočkalo Uberu. Mobilní aplikace zprostředkovávající odvoz z bodu A do bodu B začala v Praze fungovat ve středu.

Protože jde o testovací fázi, je řidičů zatím pár. Mělo by jich ale postupně přibývat. Uber však bude mít na všechny zájemce o spolupráci stejné požadavky, jako má Praha na všechny taxikáře a osobní dopravce. Například koncesi a zkoušku z místopisu.

Společnost by se tak ráda vyhnula problémům, které má v některých dalších světových městech.

JAK UBER FUNGUJE:

  • Zákazník si v mobilní aplikaci objedná přistavení vozu na zvolené místo a určí, kam chce jet.
  • Aplikace uživateli zobrazuje fotografii řidiče, informace o vozidle i GPS údaje o tom, kde se vůz nachází a za jak dlouho přijede.
  • Platba probíhá prostřednictvím aplikace pomocí zaregistrovaného čísla platební karty. Aplikace umožňuje mimo jiné také rozdělení částky mezi spolucestující používající Uber.

„Jelikož jsme službu čerstvě spustili, může se stát, že auto nebude k dispozici do pěti minut, ale déle. Stejně tak ve čtyři ráno nemusí být odvoz k dispozici. Řidiči ale přibývají a během pár týdnů budeme 24hodinovou službou,“ uvedl vedoucí úseku expanze pro střední Evropu ve firmě Uber Patrick Studener.

Praha se tak po čtyřech letech existence aplikace stane jedním ze 167 měst ve 42 zemích světa, kde jsou služby Uberu k dispozici. Zároveň jde o první město ve střední Evropě.

Zatím jen základní služba

Zatím sem však vstupuje jen se základní službou UberBlack. Fungovat tedy bude v podstatě jako dispečink pro jednotlivce i limuzínové společnosti s vlastní licencí.

K dispozici alespoň zatím nebudou další části byznysu Uberu jako například UberPop, který naposledy vyvolal vlnu odporu v Hamburku.

„Služba UberPop je více zaměřená na sdílení vozidel. UberBlack naproti tomu zahrnuje jen profesionální řidiče,“ vysvětluje Studener s tím, že společnost provozuje platformu pro spojování lidí, nikoliv dopravní službu.

PSALI JSME:

Taxikáři po celém světě ale kalifornskou společnost, mezi jejíž investory patří banka Goldman Sachs či Google, nenávidí a pořádají protestní akce.

V Evropě už se tak stalo třeba v Paříži, Londýně, Berlíně či Hamburku. Právě Hamburk, Brusel či jihokorejský Soul nakonec Uber zakázaly. Taxikáři totiž přicházejí o výdělky a města o peníze z poplatků.

Příchod nového konkurenta se nelíbí ani českým taxikářům. „Asociace s tímto vstupem na trh nesouhlasí, nicméně v současné době se více vyjadřovat nebudeme,“ sdělila pouze Asociace koncesionářů v taxislužbě.

Více o nové službě Uber čtěte ve čtvrtečním vydání LN.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...