7. dubna 2015 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Smír v kauze zničených kabelů v Blance. Praha si plácla s ČKD

Primátorka Adriana Krnáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátorka Adriana Krnáčová. | foto: Reprofoto

PRAHA Pražští politici se dohodli s ČKD Praha DIZ na řešení problému se zničenými kabely v tunelu Blanka. Firma vadné kusy vymění, vystaví městu faktury a jeho zástupci se rozhodnou, zda je proplatí.

Pokud pražští radní nároky technologů z ČKD neuznají, začne o sporné peníze arbitráž. Podepsané memorandum tak de facto urychlí dokončení tunelového komplexu.

Na sporu samotném o to, kdo by měl za vodou zničenou kabeláž zaplatit, však tato dohoda noc nemění. Její podpis v úterý potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD. 

VÍCE O BLANCE:

Jak dlouho práce potrvají a kdy se tunel otevře, náměstek neřekl. Na středečním kontrolním dnu by se podle Petra Dolínka měli všichni dodavatelé domluvit na dalším postupu.

Firma ČKD se zatím k dohodě vyjádřila jen velmi stručně. „Ohledně memoranda případně další informace zveřejníme až po středečním kontrolním dnu,“ vzkázal mluvčí Karel Samec.

Debata plná „debilů“

Vzrušená debata plná negativních emocí se vede hlavně kolem toho, kdo nese vinu za vlhké prostředí v tunelu a kdo výměnu vodou poničených kabelů zaplatí. Firmy a vedení města si prostřednictvím médií v uplynulých týdnech vyměnily řadu nelichotivých vzkazů. 

Primátorka Adriana Krnáčová (za ANO) nedávno označila dodavatele za „debily“.

Podle některých informací by výměna kabelů, kvůli níž se znovu odsunul termín otevření tunelu, mohla vyjít na stovky milionů až na miliardu korun. Přesnou částku ale zatím nikdo neuvedl. Podle ČKD Praha DIZ potrvají práce osm měsíců.

Tunelový komplex, který měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety, vyšel zatím na 37 miliard korun. Stavbu zahájila radnice, kterou tehdy vedl primátor Pavel Bém (ODS). Od té doby se práce prodražily minimálně o šest miliard korun.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!