Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Smlouva na pozemek pro dostavbu D11 má chyby, ministerstvo ji zamítlo

Dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D11. | foto: ŘSD

PRAHA Ministerstvo financí zamítlo darovací smlouvu, díky níž stát letos v lednu získal část pozemku potřebného pro dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Důvodem jsou pochybení ve smlouvách, na které ministerstvo financí upozorňovalo již dříve.

Smlouvu o bezúplatnému převodu pozemku podepsal v lednu právní zástupce a syn majitelky Jaroslavy Štrossové David Štros."Důvodem vrácení byla chybně napsaná plná moc pro pana doktora Štrose.

ČTĚTE TAKÉ:

Zmiňovala prodej pozemku, nicméně my schvalujeme darovací smlouvu. To je základní problém. My jsme hned upozornili ministerstvo dopravy, aby plnou moc změnilo, žádost doplnilo a teprve následně můžeme rozhodnout," uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Zásadní problém to prý sice není, od upozornění už ale uběhly téměř dva měsíce a nic se nezměnilo.

Na dálnici probíhá archeologický výzkum

Podle Radiožurnálu se o dohodu s advokátem Štrosem na ministerstvu dopravy ještě jako externí poradce ministra snažil David Čermák, který se před týdnem stal šéfem Ředitelství silnic a dálnic. "My jsme panu Štrosovi po opakovaném kontaktování poslali písemnou žádost o to, ať dodrží dohody, které přislíbil, a teď čekáme. Na dálnici probíhají práce, které mají, to znamená archeologický průzkum," řekl Čermák. Podle něj tyto neshody zatím vliv na samotnou stavbu nemají.

Štross ale čeká, že ho někdo za stát osloví oficiálně. "My nemáme žádnou oficiální informaci z ministerstva dopravy. My máme pokoutnou informaci od bývalého poradce, dnešního ředitele Ředitelství silnic a dálnic, který jsem pochopil, že je poradce ministra na IČO, tudíž nechápu, na základě čeho jedná za ministerstvo dopravy," uvedl Štros.

Zbývá ještě vyřešit vlastnická práva s farmářkou Havránkovou

Kromě těchto neshod zbývá státu vyřešit vlastnická práva se sestrou Štrosové, farmářkou Ludmilou Havránkovou, která vlastní druhou půlku pozemku. To by ale neměl být problém, řekl v lednu Martin Novák z ministerstva dopravy.

V průběhu letošního roku tak má na pozemcích pod plánovanou dálnicí začít geologický a archeologický průzkum a tento poslední tříkilometrový úsek se začne stavět v letech 2013 až 2014.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...