Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
25. prosince 2015 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sníh na horách chybí. I tak skibusy v Beskydech a Jeseníkách vyjedou

Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | foto: MAFRA - Tomáš Frait

OSTRAVA I když lyžařské areály v Beskydech a Jeseníkách trápí nedostatek sněhu a většina je zatím mimo provoz, do hor v sobotu vyrazí první skibusy. Jezdit budou na několik míst několikrát za den až do března. Lyžaře speciální spoj zaveze například až těsně pod vrchol jesenického Pradědu či do beskydského střediska Bílá.

Za přepravu lyží cestující zaplatí sedm či deset korun. Oznámil to mluvčí dopravní společnosti Ondřej Kubala.

„Z bezpečnostních důvodů je při cestování autobusem nezbytné, aby byly lyže a snowboardy uloženy v ochranném obalu. Zda si je mohou lyžaři vzít s sebou do autobusu, nebo zda je nutné je uložit do zavazadlového prostoru, rozhoduje vždy řidič na konkrétní lince,“ řekla ředitelka dopravce Pavla Struhalová. Dodala, že vyšší sazbu za přepravu lyží zájemci zaplatí v případě, že pojedou dál než 50 kilometrů.

Jesenické skibusy budou jezdit od 26. prosince do 28. března. Nabídnou tři trasy. Jedna linka pojede z Krnova, druhá z Ostravy a třetí z Olomouce. Všechny dovezou lyžaře až na Ovčárnu. Zastavovat budou i u vleků v Karlově či v Malé Morávce. Právě středisko v Kopřivné v Malé Morávce zahájí v sobotu provoz. Funkční bude jako jedno z mála.

Beskydské skibusy nabídnou dvě linky. Budou jezdit také od soboty 26. prosince a sezona jim skončí 6. března 2016. Linky z Nového Jičína na Bílou a z Ostravy do Velkých Karlovic nabídnou provoz o víkendech a svátcích. I v letošní zimní sezoně budou oba zajíždět na zastávku Staré Hamry, Stýskalonka, odkud se mohou milovníci zimních sportů dopravit do SkiParku Gruň. Přepravu z a do zastávky Stýskalonka zajišťuje majitel skiparku mikrobusy, které budou časově navazovat na skibusy.

Jenže ani v Beskydech zatím lyžařská sezona ve větším nezačala. V provozu je nyní jen středisko Mezivodí. Ostatní areály čekají na mrazivější počasí, aby mohly začít zasněžovat.

Skibusy jsou pode Kubaly běžné autobusové linky a k přepravě je mohou využít jak lyžaři, tak i ostatní cestující. V minulé sezoně se těšily skibusy velkému zájmu, ty jesenické najely 26 202 kilometrů a přepravily 17 388 cestujících, ty beskydské pak 10 420 kilometrů a přepravily 3144 osob.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?