25. prosince 2015 11:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sníh na horách chybí. I tak skibusy v Beskydech a Jeseníkách vyjedou

Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátá nejvyšší hora České republiky Praděd. Na snímku televizní vysílaš s... | foto: MAFRA - Tomáš Frait

OSTRAVA I když lyžařské areály v Beskydech a Jeseníkách trápí nedostatek sněhu a většina je zatím mimo provoz, do hor v sobotu vyrazí první skibusy. Jezdit budou na několik míst několikrát za den až do března. Lyžaře speciální spoj zaveze například až těsně pod vrchol jesenického Pradědu či do beskydského střediska Bílá.

Za přepravu lyží cestující zaplatí sedm či deset korun. Oznámil to mluvčí dopravní společnosti Ondřej Kubala.

„Z bezpečnostních důvodů je při cestování autobusem nezbytné, aby byly lyže a snowboardy uloženy v ochranném obalu. Zda si je mohou lyžaři vzít s sebou do autobusu, nebo zda je nutné je uložit do zavazadlového prostoru, rozhoduje vždy řidič na konkrétní lince,“ řekla ředitelka dopravce Pavla Struhalová. Dodala, že vyšší sazbu za přepravu lyží zájemci zaplatí v případě, že pojedou dál než 50 kilometrů.

Jesenické skibusy budou jezdit od 26. prosince do 28. března. Nabídnou tři trasy. Jedna linka pojede z Krnova, druhá z Ostravy a třetí z Olomouce. Všechny dovezou lyžaře až na Ovčárnu. Zastavovat budou i u vleků v Karlově či v Malé Morávce. Právě středisko v Kopřivné v Malé Morávce zahájí v sobotu provoz. Funkční bude jako jedno z mála.

Beskydské skibusy nabídnou dvě linky. Budou jezdit také od soboty 26. prosince a sezona jim skončí 6. března 2016. Linky z Nového Jičína na Bílou a z Ostravy do Velkých Karlovic nabídnou provoz o víkendech a svátcích. I v letošní zimní sezoně budou oba zajíždět na zastávku Staré Hamry, Stýskalonka, odkud se mohou milovníci zimních sportů dopravit do SkiParku Gruň. Přepravu z a do zastávky Stýskalonka zajišťuje majitel skiparku mikrobusy, které budou časově navazovat na skibusy.

Jenže ani v Beskydech zatím lyžařská sezona ve větším nezačala. V provozu je nyní jen středisko Mezivodí. Ostatní areály čekají na mrazivější počasí, aby mohly začít zasněžovat.

Skibusy jsou pode Kubaly běžné autobusové linky a k přepravě je mohou využít jak lyžaři, tak i ostatní cestující. V minulé sezoně se těšily skibusy velkému zájmu, ty jesenické najely 26 202 kilometrů a přepravily 17 388 cestujících, ty beskydské pak 10 420 kilometrů a přepravily 3144 osob.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!