30. března 2009 15:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Snížit si plat? U pilotů rozhodne anketa

Sníží si piloti ČSA dobrovolně platy? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníží si piloti ČSA dobrovolně platy? | foto: Profimedia.cz

PRAHA Piloti Českých aerolinií rozhodnou tento týden v anketě o případném snížení svých platů. Anketu organizuje České sdružení dopravních pilotů ČSA před možným dalším kolem jednání s vedením firmy.

 "Připravujeme se na případné jednání v závislosti na mandátu, který získáme od členů. Na základě toho vznikne nějaký návrh," uvedl prezident sdružení Filip Gaspar. Průzkum má ukázat ochotu pilotů přistoupit ke snížení platů a míru možného snížení. Výsledek ankety bude podle Gaspara znám během týdne.

Platy zaměstnanců chce vedení ČSA snížit kvůli všeobecné krizi v letectví. Od tohoto kroku si firma slibuje úsporu mzdových nákladů ve výši 300 milionů korun. Direktivnímu omezení však brání tříletá kolektivní smlouva, která na letošek zaručuje mzdový růst o procentní bod nad inflaci. Vedení proto pohrozilo propouštěním, pokud si zaměstnanci platy nesníží dobrovolně.

Technici již souhlasili
Na snížení platů o pět procent již přistoupila odborová organizace leteckých techniků a inženýrů (CAAE), naopak valná hromada odborové organizace leteckých mechaniků (OOLM) již podruhé návrh zamítla. Rozhodnutí pilotů bude zřejmě pro firmu klíčové, neboť jejich mzdy se pohybují výrazně nad průměrem v ČSA. Jde zhruba o 200.000 korun měsíčně.

Aeroliniím od podzimu každý měsíc ubývají cestující. Za loňský rok vykázaly podle neauditovaných výsledků zisk před zdaněním 500 milionů korun. Je to o 389 milionů korun více než v roce 2007. Ve výsledcích se však pozitivně projevil především prodej majetku a směna budov a pozemků s Letištěm Praha.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz