24. září 2014 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sobotka se bojí o osud ČSA, odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). | foto: MAFRA - Petr Lemberk

JINDŘICHŮV HRADEC Premiéra Bohuslava Sobotku velmi znepokojuje chystané propouštění v Českých aeroliniích, které chtějí snížit počet zaměstnanců o třetinu. Loňský vstup Korean Air do ČSA se podle Sobotky nyní jeví jako pozitivní krok zejména pro konkurenční leteckého dopravce Travel Service.

Bohuslav Sobotka se k radikálnímu řezu v ČSA vyjádřil během návštěvy několika jihočeských měst před komunálními volbami.

"Mně se propouštění v ČSA vůbec nelíbí. Mám docela silný pocit, že privatizace, tak jak byla v minulých letech zorganizována za Nečasovy vlády, ve finále vede k tomu, že ČSA neustále oslabují a Travel Service neustále posiluje," uvedl Sobotka.

ČSA oznámily úřadu práce propuštění 77 pilotů a více než 200 stevardů a dalších lidí. Letecká společnost měla v nedávné minulosti hospodářské problémy, které chtěla vyřešit loňským prodejem 44 procent akcií firmy do rukou Korean Air.

Podle Sobotky je třeba nyní hodnotit příchod strategického partnera do státní společnosti s odstupem. "Mám pocit, že ten vstup do ČSA byl pozitivní zejména pro leteckou společnost Travel Service," uvedl Sobotka.

PSALI JSME:

Dodal, že se hodlá sejít s ředitelem Českého Aeroholdingu, jehož je ČSA dceřinou společností. "Bude mě zajímat, co se děje. Byl bych nerad, kdyby neustálé osekávání ČSA a další propouštění způsobilo, že by tato společnost přestala fungovat a zcela vyklidila místo na trhu," řekl premiér.

Prodej přepravního matadora

České aerolinie patří mezi nejstarší letecké přepravce. V roce 2010 čítala flotila ČSA pět desítek letadel a aerolinie zaměstnávaly zhruba 3300 lidí. Ke konci letošního srpna zaměstnávaly ČSA více než 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčí a téměř 270 pracovníků v administrativě. Vloni ČSA vykázaly ztrátu 922 milionů korun.

Travel Service patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku. V roce 2013 Travel Service létal se 42 letadly.

Začátkem loňského prosince oznámil Travel Service záměr koupit prostřednictvím aerolinií Korean Air 34procentní balík akcií v ČSA. Záměr Travel Service musí schválit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli.

Travel Service loni zvýšil hrubý zisk na skoro 219 milionů korun. Tržby soukromého dopravce loni vzrostly o více než tři miliardy na zhruba 14 miliard korun.

Stávka

Odborová organizace posádek letadel už v reakci na propouštění vyhlásila stávkovou pohotovost. "V krocích, které teď management dělá, my v nich nespatřujeme záchranu ČSA," řekla ČTK Posová. Neustálým snižováním počtu letadel a propouštěním posádek podle ní není možné dosáhnout vyrovnaného hospodaření.

Hlavní problém, který odborové sdružení kritizuje, je nahrazování vlastních zaměstnanců agenturními zaměstnanci a stevardy z jiných leteckých společností. Tři airbusy ČSA například firma poskytla na léto do Bratislavy, kde létaly se slovenskými stevardy. Nyní se podle Posové ČSA zbavují šesti airbusů, kalkulují ale přitom s pronájmem dvou boeingů včetně posádek od firmy Travel Service.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!