5. dubna 2017 12:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sobotka vládě navrhne uvolnit 420 milionů korun na platy řidičů autobusů

Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka na sjezdu ČSSD. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Premiér Sobotka (ČSSD) ve středu vládě navrhne uvolnit 420 milionů korun z rozpočtové rezervy ve prospěch krajů na navýšení platů řidičů autobusů. Částka by měla pokrýt zhruba polovinu letošních nákladů spojených s navýšením platů, jak je vyčíslily kraje, uvedl Sobotka.

Peníze by podle návrhu rozdělovalo po doložení oprávněných nákladů do regionů ministerstvo dopravy.

„Věřím, že koaliční partneři můj návrh na vládě podpoří a vláda tak zhruba 50 procenty přispěje krajům na navýšení platů řidičů,“ uvedl v tiskové zprávě Sobotka. Podle jeho návrhu by měl s konkrétními podmínkami pro rozdělení peněz přijít do konce dubna ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová si myslí, že stát by měl na platy řidičů přispět. „Pokud kraje dají nějakou nabídku, měli bychom jednat o tom, kolik dá stát, kolik dají kraje,“ řekla novinářům. Nároky řidičů pokládá za oprávněné, otázkou pro ni zůstává postoj krajů. Analýza smluv podle ní ukázala, že dohody s dopravními společnostmi mohou upravit všechny regiony.

V Jihočeském, Ústeckém, Olomouckém a Jihomoravském kraji plánovali na čtvrtek šoféři linkových autobusů stávku, kterou chtěli poukázat na nízké mzdy. Ve středu oznámili, že od stávky ustupují řidiči z Jihočeského kraje.

Na jižní Moravě ve čtvrtek kvůli stávce nevyjedou spoje na 67 autobusových linkách z 225, částečně pojedou na 71 linkách. MHD v Brně bez omezení.

Plošná stávka řidičů linkových autobusů kvůli mzdám v Ústeckém kraji zřejmě nebude. Autobusy vyjedou ve čtvrtek na převážné většině území regionu. Ačkoli v Libereckém kraji budou stávkovat jen řidiči některých linek, nově se připojí šoféři MHD v České Lípě. Dopravce zajistí linky pro nejvíc lidí.

Jediná cesta, jak platy rozmrazit

Podle nespokojených řidičů nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu. Sobotka uvedl, že vláda nařízením reagovala na stagnující platy v linkové dopravě. „Byla to jediná reálná cesta, jak platy rozmrazit,“ uvedl.

Navrhovaný mechanismus rozdělování peněz by měl podle Sobotky zajistit, aby se náklady navyšovaly oprávněně a řidiči se skutečně dočkali zvýšení mezd v souladu s nařízením vlády. To by mělo podle jeho představ prostřednictvím inspekce kontrolovat také ministerstvo práce a sociálních věcí.

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu na 98,10 korun za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 korun za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny.

Sociální demokraté krátce po schválení zvýšení mezd řidičů počítali s pomocí státu krajům. Později ale nepřistoupili na návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO), který spojoval peníze pro řidiče s financemi na opravy silnic nižších tříd.

Očekávat zlom od návrhu premiéra Bohuslava Sobotky na uvolnění 420 milionů korun na platy řidičů autobusů by bylo přehnané. „To se mohlo stát už dřív,“ řekl v reakci na návrh premiéra předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

ČTK