18. dubna 2011 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud: Bártovy cedule proti Skansce musí pryč

Tabule s nápisem Zde stavěla Skanska na úseku dálnice D1 Kroměříž - Hulín  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tabule s nápisem Zde stavěla Skanska na úseku dálnice D1 Kroměříž - Hulín | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic musí podle předběžného rozhodnutí soudu odstranit cedule „Zde stavěla Skanska" následované značkou s textem "Musíme to opravit". Navíc mu společně s ministerstvem dopravy hrozí za poškozování dobré pověsti stavební společnosti postih až 50 milionů.

Skanska totiž podává žalobu na ochranu dobré pověsti na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. Potvrdila to mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Čtěte více:


Stavební firma ve svém tiskovém prohlášení uvádí jako důvody žaloby opakované lži, zavádějící informace, překrucování skutečnosti a vyvolávání nepřátelské nálady vůči společnosti Skanska.

"Výpady pana ministra Víta Bárty a jeho prodloužené ruky ŘSD jsme trpělivě snášeli skoro měsíc. Den za dnem jsme usilovali o korektní komunikaci, nabízeli otevřenou výměnu informací, přinášeli jsme fakta", komentuje situaci generální ředitel Skanska Dan Ťok.

Podle něj však tyto informace zajímaly pouze novináře a ŘSD odmítalo s firmou komunikovat. Městský soud v Praze předběžným opatřením zakázal ŘSD používat cedule, které byly z pokynu ministerstva rozmístěny na některých úsecích silnic a dálnic.

"Jsme přesvědčeni, že postup ministerstva a ŘSD, který vyústil v rozmístění cedulí, nepochybně zasáhl do dobré pověsti společnosti, požadavek na zdržení se neoprávněných zásahů, omluvu a finanční kompenzaci je tak zcela na místě." říká David Skopal z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol., která převzala zastupování společnosti Skanska v této věci.

Válka s Bártou
Ministr dopravy Bárta už dříve poznamenal, že Skanska má u ministerstva dopravy tři nej. "Je to největší dodavatel, který nám zároveň nabídl nejmenší slevy, a má největší reklamace," uvedl ministr.

Bárta vyhlásil stavební společnosti válku, kvůli sporným závadám na postavených silnicích. Jednalo se o zvlnění na části dálnice D11, závažné vady na D47, sesuv půdy na svahu u D47 u Bílovce, nekvalitní most na městském okruhu v Brně nebo nekvalitní svodidla na některých úsecích dálnic. Svodidlům podle ministerstva dopravy chybí povinný atest. Skanska chybu již dříve odmítla s tím, že je schopna certifikáty doložit každý metr svodidel.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz