18. dubna 2011 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud: Bártovy cedule proti Skansce musí pryč

Tabule s nápisem Zde stavěla Skanska na úseku dálnice D1 Kroměříž - Hulín  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tabule s nápisem Zde stavěla Skanska na úseku dálnice D1 Kroměříž - Hulín | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic musí podle předběžného rozhodnutí soudu odstranit cedule „Zde stavěla Skanska" následované značkou s textem "Musíme to opravit". Navíc mu společně s ministerstvem dopravy hrozí za poškozování dobré pověsti stavební společnosti postih až 50 milionů.

Skanska totiž podává žalobu na ochranu dobré pověsti na ministerstvo dopravy a Ředitelství silnic a dálnic. Potvrdila to mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Čtěte více:


Stavební firma ve svém tiskovém prohlášení uvádí jako důvody žaloby opakované lži, zavádějící informace, překrucování skutečnosti a vyvolávání nepřátelské nálady vůči společnosti Skanska.

"Výpady pana ministra Víta Bárty a jeho prodloužené ruky ŘSD jsme trpělivě snášeli skoro měsíc. Den za dnem jsme usilovali o korektní komunikaci, nabízeli otevřenou výměnu informací, přinášeli jsme fakta", komentuje situaci generální ředitel Skanska Dan Ťok.

Podle něj však tyto informace zajímaly pouze novináře a ŘSD odmítalo s firmou komunikovat. Městský soud v Praze předběžným opatřením zakázal ŘSD používat cedule, které byly z pokynu ministerstva rozmístěny na některých úsecích silnic a dálnic.

"Jsme přesvědčeni, že postup ministerstva a ŘSD, který vyústil v rozmístění cedulí, nepochybně zasáhl do dobré pověsti společnosti, požadavek na zdržení se neoprávněných zásahů, omluvu a finanční kompenzaci je tak zcela na místě." říká David Skopal z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol., která převzala zastupování společnosti Skanska v této věci.

Válka s Bártou
Ministr dopravy Bárta už dříve poznamenal, že Skanska má u ministerstva dopravy tři nej. "Je to největší dodavatel, který nám zároveň nabídl nejmenší slevy, a má největší reklamace," uvedl ministr.

Bárta vyhlásil stavební společnosti válku, kvůli sporným závadám na postavených silnicích. Jednalo se o zvlnění na části dálnice D11, závažné vady na D47, sesuv půdy na svahu u D47 u Bílovce, nekvalitní most na městském okruhu v Brně nebo nekvalitní svodidla na některých úsecích dálnic. Svodidlům podle ministerstva dopravy chybí povinný atest. Skanska chybu již dříve odmítla s tím, že je schopna certifikáty doložit každý metr svodidel.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.