Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud poslal Sazku do úpadku. Hlaste se, když vám dluží

Aleš Hušák a právní zástupce Sazky Jaromír Císař odcházejí od Městského soudu v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Hušák a právní zástupce Sazky Jaromír Císař odcházejí od Městského soudu v Praze | foto: ČTK

PRAHA Soud prohlásil úpadek na loterijní společnost Sazka. Zároveň ustanovil insolvenčním správcem firmy Josefa Cupku a rozhodl o svolání schůze věřitelů na 26. května.

Způsob řešení úpadku soud nestanovil. Má na to lhůtu do tří měsíců od rozhodnutí o úpadku, a to nejdříve po svolané schůzi věřitelů. Sazka je v insolvenčím řízení od ledna.

"Zjištění úpadku Sazky je logický krok, který byl po podání vlastního
insolvenčního návrhu očekáván. Je potřeba zdůraznit, že činnost loterijní společnosti i po tomto kroku nadále běží, jsou přijímány sázky a vypláceny výhry. Zároveň probíhají jednání s partnery," reagoval tiskový mluvčí Sazky Jan Tuna.

Podle něho Sazka nadále vede intenzivní jednání s mobilními operátory o co nejrychlejším obnovení možnosti dobíjení mobilních telefonů na svých terminálech.

Vše o kauze Sazka

"Věřitelé se vyzývají, aby insolvenčnímu správci neprodleně sdělili, jaká zajišťovací práva uplatní na dlužníkových věcech, právech, pohledávkách nebo jiných majetkových hodnotách," píše se mimo jiné v rozhodnutí soudu, dostupném v insolvenčním rejstříku.

Předmětem jednání schůze věřitelů bude zpráva insolvenčního správce o jeho dosavadní činnosti, rozhodnutí o hlasovacích právech věřitelů, jejichž pohledávka byla na přezkumném jednání popřena,  rozhodnutí o tom, zda schůze věřitelů ponechá ve funkci prozatímní věřitelský výbor, případně o odvolání některého z jeho členů, nebo o volbě nového věřitelského výboru a náhradníků a  rozhodnutí věřitelů o způsobu řešení úpadku.

Co se teď bude dít?
V případě právnické osoby připadají v úvahu dvě možnosti řešení po vyhlášení úpadku - konkurz nebo reorganizace. Konkurs by nejspíše znamenal konec Sazky jako takové, je při něm totiž zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si následně rozdělí věřitelé.

V případě Sazky se ale hovoří spíše o možnosti, že soud povolí reorganizaci firmy. Soud uložil insolvenčnímu správci, aby mu nejpozději do 10.května předložil seznam přihlášených pohledávek tak, aby jej insolvenční soud mohl zveřejnit nejpozději 15 dnů přede dnem přezkumného jednání.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...