21. dubna 2011 12:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud potvrdil drahám obří pokutu 254 milionů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

BRNO Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 254 milionů korun pro České dráhy. Firmě ji uložil před dvěma lety za zneužití dominance v oblasti nákladní železniční dopravy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokutu České dráhy dosud nezaplatily, přestože soud v minulosti odklad placení nepovolil. Firmě ale v této věci vyhověl ÚOHS.

Soud dnes našel v postupu ÚOHS některé procesní chyby. Podle soudce Krajského soudu v Brně Davida Rause neměly na rozhodnutí vliv. Sankce 254 milionů korun Českým drahám je nejvyšší, jakou kdy ÚOHS pravomocně jedné firmě uložil. Původně měla firma platit 270 milionů, bývalý předseda ÚOHS Martin Pecina ale pokutu předloni snížil.

Podle ÚOHS dráhy ještě v době, kdy provozovaly nákladní dopravu, zvýhodňovaly některé své klienty, když jim počítaly rozdílné ceny. U úřadu si stěžoval slovenský konkurent ŠPED-TRANS Levice, podle nějž ČD zvýhodňovaly některé zákazníky, a tak si je zavazovaly ke dlouhodobé spolupráci. Prý to omezovalo konkurenci a také znevýhodňovalo jiné zákazníky, kteří lepší cenu nedostali.

ČD podle úřadu nabídly některým klientům tak nevýhodné podmínky, že těmto firmám znemožňovaly vstoupit na trh železniční nákladní dopravy a působit na něm. ČD také nabízely výhodnější nabídky těm svým zákazníkům, kteří byli osloveni alternativní nabídkou od konkurence, a tím byl opět konkurenci ztížen vstup na trh.

Podle ÚOHS toto jednání mělo s vysokou pravděpodobností vliv na zákazníky, neboť zvýšené ceny se odrazily i v cenách pro konečné spotřebitele těchto služeb. Ačkoliv dráhy s výkladem ÚOHS nesouhlasí, od kritizovaného jednání po rozhodnutí úřadu upustily.

Lidovky.cz, ČTK