17. prosince 2009 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud vyhověl British Airways a zakázal odborům vánoční stávku

Letadlo společnosti British Airways | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti British Airways | foto: Reprofoto

LONDÝN Největší britská letecká společnost British Airways vyhrála spor o legálnosti stávky zaměstnanců palubního personálu. Londýnský soud dnes vydal předběžné opatření, kterým hlasování o dvanáctidenní stávce přes vánoční a novoroční svátky označil za neplatné.

Největší britská letecká společnost British Airways vyhrála spor o legálnosti stávky zaměstnanců palubního personálu. Londýnský soud dnes vydal předběžné opatření, kterým hlasování o dvanáctidenní stávce přes vánoční a novoroční svátky označil za neplatné.

Odbory budou moci znovu hlasovat o stávce namířené proti úsporným opatřením firmy nejdříve po Vánocích.

Soud uznal námitky British Airways a došel k závěru, že pondělní hlasování zaměstnanců o stávce je kvůli nesrovnalostem neplatné. Právníci firmy argumentovali tím, že hlasovali i lidé, kteří již nebyli zaměstnanci společnosti, nebo ji právě opouštěli, což porušuje zákon o stávkách.

Znamená to, že odborový svaz Unite musí stávku odvolat a uspořádat nové hlasování, nejdříve však po Vánocích.

Dnešní rozhodnutí bude úlevou pro zhruba milion cestujících, jimž v
nejrušnějším období roku hrozily těžké komplikace. Stávka měla začít 22. prosince, těsně před vánočními svátky, a skončit až 2. ledna.

British Airways procházejí kvůli dopadům hospodářské recesi těžkými problémy a mají nezvykle vysoké ztráty. Firma přijala úsporná opatření, která mají výrazně snížit náklady a pomoci firmě přežít současnou nepříznivou situaci V plánu má zrušení 1700 pracovních míst, zmrazení mezd a další kroky včetně změn pracovních praktik. Tyto plány vyvolávají silnou nespokojenost odborů.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.