Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Soumrak dálničních známek. Nalepování skončí, neplatiče pohlídají kamery a online systém

Evidence registračních značek (RZ) aut a jejich kontrola pomocí kamer místo lepení dálničních známek na přední skla. Cena stejná jako už posledních sedm let. A elektroauta pojedou po dálnicích zadarmo. To jsou hlavní body systému placení jízdy po českých dálnicích, který v rámci novely zákona o pozemních komunikacích včera schválili poslanci. Přinášíme otázky a odpovědi k hlavním změnám, které řidiče v Česku čekají od roku 2021.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lepka 14.7.2019 13:42

Dobrý chucpe, když jízda po okreskách je v současné ( a nejspíš i budoucí) době de facto stejně rychlá. Proč mám dojem, že doba další defenestrace se rapidně blíží?

M. Jindra 14.7.2019 13:25

Dálniční známky od počátku nejsou poplatkem za konkretní jízdu po dálnici, ale paušálním poplatkem - výpalným, za možnost jízdy po dálnici, pouze pro jedno auto a jedno časové období. Pokud se MD dopracuje k tomu, že si řidič přes internet z PC, nebo mobilu předplatí použití dálnice v zadané dny pro vozidlo kterým po dálnici pojede, tak to bude určitě vhodnější. Více jde o obecný princip spravedlnosti, tj. aby řidič platil za to, co po dálnici odjede, nikoliv za to, jak je nastaven zlodějský systém "kolik z lidí vybereme peněz". Úměra v jednotkách času, nebo vzdálenosti by měla být stejná, nikoliv předražená.

J. Novák 13.7.2019 9:36

"Do databáze bude mít přístup policie a celníci."

===

A každý další, komu nebude líto trochy peněz na úplatek pro chudého úředníka. Další kolečko salámu odkrojeno za nadšeného potlesku Českých Honzů...

M. Mikulec 13.7.2019 8:00

V Maďarsku tento systém funguje už mnoho let. Uctenka od dálničního poplatku ma čárový kód a kamera ho snímá.

Č. Ludvík 13.7.2019 8:37

A ta účtenka se musí nalepit na přední sklo, místo kuponu.

V. Václav 13.7.2019 9:11

prokristapána, žádnej čárovej kód nikdo nesnímá, kamera snímá rz, která je po zaplacení zanesená v databázi

M. Mikulec 13.7.2019 13:17

Prokristapána, systémy jsou různé, a když píšu, že funguje už mnoho let, nemusí být asi nejnovější, jako ten, se kterým přišli teď Češi, že?

V. Václav 13.7.2019 20:44

v maďarsku nikdy nic nesnímalo na dálnici čárový kód, registrací a zaplacením se dostane rz do databáze a kamery na dálnici přečtené rz porovnávají se zaregistrovanými. To s tím čárovým kódem jste opravdu myslel vážně? :-)

M. Mikulec 14.7.2019 10:25

Měl byste ubrat na zlucovitosti. Jinak doma všechno v pořádku?

J. Lepka 14.7.2019 13:50

Kdybyste myslela hlavou, napadlo by vás, jak je systém předplatného v situaci, kdy nefunguje ani jedna složka dopravního, ale i záchranného systému, zvrácený. Pokud je z nejfrekventovanější dálnice v ČR nejdražší parkoviště a i nově opravené úseky brzo připomínají tankodrom, je něco špatně a jakékoliv řešení předplatného nic neřeší.

Podotýkám, že jsem řidič s cca 47 letou praxí a v době ještě nedávné jsem se živil jako profesionál. Proto si troufám tvrdit, že o problému něco vím.

A. Lisovský 13.7.2019 7:54

To by pak neměl být problém zavést i jednorázové, jednodenní známky, ne?

Č. Ludvík 13.7.2019 8:38

Klidně i hodinové.

J. Lepka 14.7.2019 13:53

Řekl bych, že i to je zbytečné. Zaregistrovat se s RZ do systému a ten mi pošle účet za ujeté kilometry. Pravda za předpokladu, že po té tzv. dálnici pojedu a nebudu nucen na ní parkovat!

V. Kolacik 13.7.2019 6:04

Pane Petře, a kolik to bude stát (stát)? Tato otázka není zajímavá nebo je přímo zakázaná?

J. Truestory 13.7.2019 7:47

Viz poslední odstavec článku.

V. Kolacik 13.7.2019 13:58

Poslední odstavec zmíněnou otázku nepokládá, natož aby ji odpověděl. Otázka je taktně schována ve větě "Stát bude muset do té doby vybrat dodavatele elektronického sběru dat [...] a také dodavatele kontrolního kamerového systému."

Nejvyšší náklady na současné DK jsou na finanční transakci jednotlivých prodejů (asi 5 %), v návrhu na změnu má toto zřejmě zůstat; plus výše zmíněné.


Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...