19. prosince 2018 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soutěž na opravu úseku D1 se vyhlásí na jaře. Práce se tak znovu rozběhnou až v červnu

Opravy dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opravy dálnice D1. | foto: ČTK

PRAHA Soutěž na nového zhotovitele opravovaného úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem by měla být vyhlášena na začátku jara, sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Znovu stavět by se podle něj za předpokladu hladkého průběhu výběrového řízení mohlo začít nejdříve v červnu.

ŘSD v pondělí odstoupilo od smlouvy se současnými zhotoviteli oprav 14kilometrového úseku. Podle úřadu stavební firmy neplnily pokyny a stavba nabrala výrazné zpoždění. O den později oznámila odstoupení od smlouvy za stavební sdružení také firma Geosan, podle níž se na stavbě během několika posledních měsíců objevily skryté překážky, a práce tak nabraly zpoždění.

V současnosti se pracuje na zprovoznění úseku - firmy Gefab a Kaska, které si pro tento účel silničáři najali za zhruba dva miliony korun, posunují s technikou betonová svodidla kvůli rozšíření dálnice. Ta je v současnosti zúžena do jednoho jízdního pruhu.

ŘSD by úsek mělo převzít na začátku roku. Následně na něm musí podle Rýdla zjistit detailní stav dálnice. Na základě toho pak ředitelství sestaví zadání pro soutěž na nového zhotovitele. „Pro nové výběrové řízení nemůžeme použít to samé zadání, jako před začátkem modernizace. Situace na úseku se změnila,“ uvedl mluvčí.

Za nejdříve možný termín, kdy by stavba mohla na úseku znovu začít, označil Rýdl červen 2019. Upozornil však, že tento termín je možný pouze za předpokladu bezproblémového průběhu výběrového řízení, tedy například bez odvolání neúspěšných uchazečů.

Jak moc se opravy zpozdí proti původnímu harmonogramu ŘSD odhadovat nechce, podle Rýdla se detailní plán dalších prací vytvoří až v rámci soutěže. Výběr vítěze by totiž vedle ceny a záruky na stavbu měl ovlivnit i zvolený způsob opravy a termín jejího dokončení. Až poté tak bude možné uvést termín dokončení prací.

Rýdl také odmítl, že by bylo výhodnější nechat dostavět úsek současného zhotovitele. „To konsorcium se rozpadlo a nefungovalo. Práce vůbec nepostupovaly a kdoví, kdy by byly hotovy,“ řekl a připomněl, že přes výzvu státu nebyl během uplynulého víkendu na úseku žádný dělník.

Opravy v tomto úseku dálnice nabraly zpoždění a neskončily před zimou, jak měly. Auta tam jezdí ve zúžených jízdních pruzích. V minulém týdnu se po sněžení na D1 vytvořily kolony měřící desítky kilometrů.

Opravy mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly letos v březnu. Zakázku za 1,75 miliardy korun dostalo sdružení tvořené českou firmou Geosan Group, italskou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?