3. dubna 2011 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Southwest Airlines ruší lety kvůli díře v trupu boeingu

V pátek na palubě Boeingu 737 společnosti Southwest Airlines letícího z Phoenixu do Sacramenta v Kalifornii nastala náhlá dekomprese. Příčina poškození trupu letounu není podle společnosti zatím známá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pátek na palubě Boeingu 737 společnosti Southwest Airlines letícího z Phoenixu do Sacramenta v Kalifornii nastala náhlá dekomprese. Příčina poškození trupu letounu není podle společnosti zatím známá. | foto: Reuters

LOS ANGELES Americká letecká společnost Southwest Airlines zrušila v sobotu na 300 letů a podobné rozhodnutí zvažuje i pro neděli, oznámila agentura Reuters.

Společnost kontroluje o víkendu stav svých strojů typu Boeing 737 po páteční nehodě, při níž musel jeden z těchto letounů se 118 cestujícími na palubě nouzově přistát kvůli téměř dvoumetrové díře v trupu. Tato událost skončila bez vážnějších poranění.

Výměna pláště

V pátek na palubě Boeingu 737 společnosti Southwest Airlines letícího z Phoenixu do Sacramenta v Kalifornii nastala náhlá dekomprese. Příčina poškození trupu letounu není podle společnosti zatím známá.
Southwest Airlines využívá letecký park 540 letadel včetně 170 strojů Boeing 737. Během několika posledních let společnost provedla opravu letounů tohoto typu, kdy většina z nich dostala nový hliníkový plášť.

U 81 letadel, včetně stroje poškozeného při pátečním letu, výměna pláště dosud neproběhla.

"Nyní ještě nemůžeme vědět, jaký dopad (tato kontrola) bude mít. Je však možné, že i zítra (v neděli) bude zrušeno na 300 letů," prohlásila podle Reuters v sobotu místního času mluvčí společnosti Southwest Airlines Brandy Kingová.

Podle Kingové měla společnost podle letového plánu v sobotu realizovat asi 3400 letů, zrušeno bylo tedy asi devět procent z celkového počtu letů.

"Snažili jsme se udělat vše pro to, abychom tyto cestující (ze zrušených letů) umístili do jiných spojů Southwest Airlines," dodala Kingová.

Dramatické přistání

V pátek na palubě Boeingu 737 společnosti Southwest Airlines letícího z Phoenixu do Sacramenta v Kalifornii nastala náhlá dekomprese.

Vzápětí se automaticky zapojil bezpečnostní systém, díky němuž mohli cestující využít kyslíkových masek. Pilot letounu snížil letovou hladinu z 11 000 na 3400 metrů a nouzově přistál na vojenském letišti v arizonské Yumě.

Příčina poškození trupu letounu není podle společnosti zatím známá. Incident skončil bez poranění cestujících, menší zranění utrpěl jen jeden člen obslužného personálu.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?