29. června 2009 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sovětská kapitola metra se uzavírá, poslední stará souprava zítra dojezdí

Souprava metra typu 81-71 na své poslední jízdě na lince C. Nyní zmizí i z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Souprava metra typu 81-71 na své poslední jízdě na lince C. Nyní zmizí i z... | foto: Reprofoto

PRAHA V úterý po poledni vyjede naposledy do plného provozu starý typ pražského metra, vyráběný v dřívějším Sovětském svazu. Na internetu o tom informují fanoušci pražského metra. Souprava s označením 81-71 by měla naposledy odstartovat ve 12:41 z Černého mostu.

Mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Ondřej Pečený ČTK potvrdil, že staré nemodernizované sovětské soupravy v Praze končí. Není ale podle něj úplně jasné, zda v úterý souprava skutečně na svou poslední cestu vyjede.

Souprava metra typu 81-71 vyrobená v Sovětském svazuPražský dopravní podnik podle webových stránek nadšenců odebíral vlaky typu 81-71 v letech 1978 až 1990 a celkem jich koupil 507. Stejné vlakové soupravy byly vyráběny ve Mitiščinském strojírenském závodu také pro Moskvu a Budapešť.

Svůj provoz v Praze zahájily v květnu 1978 na trase C, postupně byly zavedeny i na trasy A a B. Dopravní podnik většinu z nich v posledních letech modernizoval; tento nový typ se označuje jako 81-71M a i nadále cestující v pražském metru vozí.


Po ukončení provozu zůstane jedna historická souprava zachována ve zličínském depu. Jeden vůz číslo 2374 bude také ve Střešovickém muzeu MHD.

ČTK