Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Španělé získali smlouvu na první vysokorychlostní železnici v USA. Trať má vzniknout mezi Houstonem a Dallasem

Vysokorychlostní železnice, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokorychlostní železnice, ilustrační foto. | foto: Reprofoto

MADRID Španělská společnost Renfe získala smlouvu za šest miliard dolarů (necelých 139 miliard Kč) na vývoj první vysokorychlostní železnice ve Spojených státech. Podle svého čtvrtečního sdělení vydaného španělským ministerstvem dopravy, pod nějž spadá, se na projektu dohodla s firmou Texas Central.

Smlouva o spolupráci s Texas Central je na trať mezi Houstonem a Dallasem a platí do roku 2042, cituje ze zprávy agentura AFP. Vysokorychlostní vlaky by měly překonat 386kilometrovou vzdálenost mezi oběma texaskými městy za méně než 90 minut. Mezizastávka bude v Brazos Valley.

Renfe předpokládá, že na projektu vydělá 311 milionů dolarů z pozice konzultanta a za dohlížení na stavbu linky. Dalších 5,6 miliardy dolarů utrží v letech 2026 až 2042 za provoz a údržbu trati. Samotnou výstavbou, která má být hotová do roku 2026, bude pověřena italská firma Salvini.

Podle Renfe byla uzavřena předběžná smlouva, konečná dohoda je nyní ve fázi přípravy. Společnost Texas Central je firma soukromého kapitálu, která byla vytvořena speciálně za účelem projektu vysokorychlostní železnice, píše AFP.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?