7. března 2011 12:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Španělsko se bojí ropného šoku. Snižuje povolenou rychlost na dálnicích

Značka omezující rychlost na 50 km/h. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka omezující rychlost na 50 km/h. | foto: Shutterstock

MADRID Španělsko od dneška snižuje nejvyšší povolenou rychlost na svých dálnicích. Důvodem je snaha snížit spotřebu pohoných hmot v důsledku nepokojů v Libyi, která je jedním z klíčových dodavatelů ropy do Španělska.

Maximální povolená rychlost na dálnicích a vysokorochlostních komunikacích tak bude místo 120 km/h jen 110 km/h. Ostatní limity se zatím nemění. Podle vyjádření španělské vlády je toto opatření zatím dočasné a bude platit do konce června.

O cenách benzínu v Česku čtěte více zde:

Podle španělského ministerstva dopravy se snížením maximální rychlosti o 10 km sníží spotřeba benzínu o 15 procent a nafty o 11%. Změna a její dodržování se promítne i do systému pokut za překračování rychlosti, nicméně vzhledem k její dočasnosti nebude mít vliv na bodový systém.

Vláda upozornila, že každý zvýšení ceny barelu ropy o deset eurocentů stojí španělskou ekonomiku 500 milionů euro.

Jezděte vlakem, radí vláda

K nařízení snížení rychlosti Španělsko přistoupilo kvůli výpadkům těžby ropy v Libyi zmítané krvavými nepokoji. Tripolis dodává Madridu 13 procent jeho celkové spotřeby ropy. Místopředseda vlády Alfredo Perez Rubalcaba už minulý týden oznámil, že pro Španělsko není až tak fatální výpadek dovozu ropy, ale spíše její raketově rostoucí cena na světových burzách. "Budeme jezdit trochu pomaleji, ale díky tomu ušetříme palivo a zaplatíme za něj méně," vysvětloval.


Opatření chce vláda lidem kompenzovat pětiprocentní slevou na jízdenky v rámci příměstských a střednědlouhých železničních tratí. Zároveň spustí kampaň, která by měla přinutit Španěly více využívat veřejnou dopravu.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SW ANALYTIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč