Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Špinavá česká dálniční odpočívadla propadla v německém testu

Odpočívadlo při cestě na rakouský Grossglockner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpočívadlo při cestě na rakouský Grossglockner | foto: Shutterstock

BERLÍN Neúnosně znečištěná a nedostatečně vybavená jsou údajně dálniční odpočívadla v České republice. Vyplývá to z výsledků testů, které na evropských dálničních odpočívadlech provedl německý automotoklub ADAC. Převážně kvalitní odpočívadla našli experti v Rakousku, Chorvatsku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku nebo v Maďarsku.

Nejpozitivnější hodnocení "velmi dobré" nezískalo ani jedno z 20 hodnocených odpočívadel v Německu.

ADAC prověřoval čistotu, kapacitu i osobní bezpečnost 101 odpočívadel v různých evropských zemích. Do výběru byla zahrnuta i dvě parkoviště v Česku - Starovičky na dálnici D2 mezi Podivínem a Hustopečí a Speřice poblíž Humpolce na dálnici D1. Obě zařízení z kontroly vyšla s nelichotivým hodnocením "velmi nedostatečné".

Obě odpočívadla získala nejhorší známku na šestistupňové škále v kategoriích sanitární zařízení a osobní bezpečnost. Speřické zařízení dostalo alespoň průměrnou známku za dopravu a parkování a za vnější úpravy. Možnosti parkování na Starovičkách byly sice dokonce označeny za "dobré", ale vnější úpravy za nedostatečné.

Společně s námi propadli i Slováci

Raději minout mají motoristé také slovenská a španělská dálniční parkoviště. Na Slovensku přitom ADAC hodnotil pouze zařízení Závod na dálnici D2 z Brna do Bratislavy.

Na zcela nevyhovujících odpočívadlech nebyly buď žádné toalety, nebo byly velmi poničené a znečištěné. Marně tu také experti hledali telefony pro nouzová volání nebo kamery. Česká odpočívadla jsou prý navíc v noci zcela ponořena do tmy.

Jen o něco lépe si vedla místa pro znavené motoristy ve Slovinsku, Nizozemsku a Belgii. Ve Slovinsku nevyhovovaly kvůli mizerné hygieně záchody nebo chyběla možnost si umýt ruce. Nizozemská a belgická odpočívadla sice údajně vynikají čistotou, ale záchody tam často chybí úplně.

Pouze 11 odpočívadel obdrželo známku "velmi dobře", přičemž vůbec nejlépe z testu vyšla ta rakouská. Nejpozitivnější dojem prý dělá areál Gaishorn u Pyhrnské dálnice A9 uprostřed Rakouska mezi obcemi Treglwang a Trieben.

Nejenže je zařízení na tahu z Horních Rakous na slovinskou hranici čisté a udržované, ale mají tam dokonce i vyhřívaný přebalovací stůl pro nejmenší děti. Pohodu ještě dotváří nádherný pohled na hory.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Odpočívadlo při cestě na rakouský Grossglockner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Odpočívadlo při cestě na rakouský Grossglockner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Odpočívadlo při cestě na rakouský Grossglockner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!