11. ledna 2011 18:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Špionážní skandál v Renaultu hýbe Franciií. Čína svou roli popírá

Renault DeZir | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Renault DeZir | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

PEKING/PAŘÍŽ Čína popřela informace o tom, že je zapletena do případu průmyslové špionáže ve francouzské automobilce Renault. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Svůj podíl na špionáži popřel rovněž jeden ze tří vedoucích pracovníků Renaultu, které automobilka kvůli podezření z předávání informací o elektromobilech zbavila funkce.

"Renault proti mně vznáší velmi vážná obvinění, které naprosto odmítám," uvedl Michel Balthazard, jenž byl v Renaultu viceprezidentem pro vyspělé inženýrství. Dodal, že firma ještě nerozhodla o tom, zda bude propuštěn.

V médiích se minulý týden objevily zprávy, že Renault podezřívá ze špionáže čínskou konkurenci a že francouzská tajná služba tuto možnost prošetřuje.

Vyšetřování probíhá, žádná země obviněná není
"Co se týče historky, že Čína je do toho zapletena, tu považujeme za naprosto neopodstatněnou, nezodpovědnou a nepřijatelnou," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

 Renault DeZir

Mluvčí francouzské vlády upozornil, že Francie zatím žádnou zemi v souvislosti s touto špionážní aférou oficiálně neobviňuje.

"Dnes tu není žádné oficiální obvinění ze strany Francie či francouzské vlády vůči jakékoliv zemi. Vyšetřování je v proudu," řekl mluvčí.

Francie přirovnala průmyslovou špionáž k ekonomické válce
Francouzský ministr průmyslu Eric Besson minulý týden oznámil, že automobilkou Renault otřásá vážný případ průmyslové špionáže, který je výrazem ekonomické války.

Upřesnil, že předmětem špionáže byl podle všeho vývoj elektrických automobilů a že vyšetřováni jsou tři členové vedení firmy.

Podle provozního ředitele Renaultu Patricka Pelaty unikla data týkající se nákladů a ekonomického modelu programu elektromobilu. Hlavní prvky technologie, která zahrnuje kolem 200 patentů, ale zůstaly utajeny.

Program elektrovozu je klíčovým prvkem strategie, do níž Renault investuje miliardy eur spolu s japonskou partnerskou skupinou Nissan.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!