26. října 2009 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Spojování letiště a ČSA: hrozí Česku další arbitráž?

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Privatizace Českých aerolinií, jejíž výsledek dnes oznámí vláda premiéra Jana Fischera, možná vyústí v další arbitráž proti Česku.

Mohlo by se tak stát, kdyby vláda odmítla prodat ČSA jedinému zbylému zájemci - konsorciu Unimex Group / Travel Service - a zároveň poskytovala aerolinkám pomoc prostřednictvím jejich propojování se státem vlastněným Letištěm Praha. Včera to v ČT připustil zakladatel Travel Service Roman Vik.

Hrozby propojení ČSA a letiště

*Letiště Praha zůstává státním podnikem. Posilování financí ČSA prostřednictvím letiště může vyvolat pochybnosti Bruselu o nedovolené státní pomoci.

*Letiště Praha obsluhuje kromě ČSA veškeré další aerolinky působící v Praze. Ty by si mohly stěžovat na možné zvýhodnění ČSA vůči konkurentům.

"Vzhledem k ekonomické situaci ČSA a vývoji jejich cash-flow je zřejmé, že taková situace bude muset přijít," řekl Vik. Připustil, že v takovém případě by Travel Service i ostatní aerolinky působící na Letišti Praha mohly zvažovat arbitráž proti Česku kvůli nadržování ČSA. Ministr financí Eduard Janota řekl LN, že se arbitráže neobává. "Myslím, že nic takového nehrozí," uvedl Janota.

Užší spolupráce Letiště Praha a ČSA přitom již započala minulé pondělí, kdy vrcholoví manažeři letiště včetně generálního ředitele Miroslava Dvořáka přebrali kontrolu nad vedením ČSA. Propojit se mají i některé další činnosti, např. odbavování letů.

Další podrobnosti o hrozící arbitráži v souvislosti s prodejem ČSA si přečtěte v dnešním vydání deníku