Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Spor Béma a odborářů o financování DP bude řešit speciální komise

Pražský primátor a předseda pražské ODS Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor a předseda pražské ODS Pavel Bém. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Financování Dopravního podniku hlavního města Prahy (DP) bude řešit speciální komise, ve které usednou zástupci metropole, DP a organizace Ropid, které v Praze a okolí plánuje veřejnou dopravu.

Komise by měla podle radního Radovana Šteinera řešit přípravu dlouhodobé smlouvy, která by zajistila objednávku veřejné dopravy podle nové legislativy EU. Podle nařízení, které začne platit 3, prosince, si města a kraje objednají u dopravců určitý počet ujetých kilometrů a podle toho pak bude vypočítána výše dotace, kterou samospráva dopravci přidělí.

V současné době město podle mluvčího DP Ondřeje Pečeného vyhradí podniku vždy určitou dotaci, která ale neodpovídá výkonům, které si u DP objedná Ropid. "Komise bude řešit i financování letošního roku. Provoz MHD ale rozhodně není nijak ohrožen ani omezován," dodal Šteiner.

Odboráře pobouřila primátorova kritika, zváží stávku

Radní reagoval na to, že odbory DP kritizují současnou finanční situaci podniku. Už dříve požadovaly zvýšení investičních a provozních nákladů podniku na letošní rok. Primátor Pavel Bém (ODS) ale jejich kritiku odmítl s tím, že výše dotace ze strany města je v evropském srovnání "mimořádná a neobvyklá" a město navíc musí v době krize šetřit. Z nespokojenosti odborářů vinil management podniku, který podle něj s odbory nekomunikuje.

Bém dopis už v pátek zveřejnil na internetu, dnes jej oficiálně dostali i odboráři. Ty primátorova reakce pobouřila, zvažují kvůli tomu stávku. "Na čtvrtek svoláváme mimořádnou schůzku šéfů všech odborových organizací, na které budeme jednat o dalším postupu," řekl dnes Petr Pulec z Odborového svazu pražských dopraváků.

Vedení města podniku pro letošní rok přidělilo na provoz 7,12 miliardy korun, což je asi o 120 milionů méně než pro rok 2008. Opoziční zastupitelé tvrdí, že to ale podniku nebude stačit. Bém se domnívá, že podnik s dotacemi špatně hospodaří. Proto na červnovém jednání městské rady předložil návrh na odvolání generálního ředitele podniku Martina Dvořáka. Nakonec ale svůj návrh stáhl.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...