7. ledna 2016 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Správce jízdních řádů je odmítal dát ostatním. Dostal pokutu 2 miliony

Plzeňské trolejbusy. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňské trolejbusy. Ilustrační foto. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Firma Chaps, která z pověření ministerstva dopravy dlouhodobě vede celostátní informační systém o jízdních řádech, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 2,2 milionu korun. Měla zneužít své dominantní postavení na trhu v letech 2008 až 2015.

Firma dostala pokutu za porušení českých i unijních pravidel hospodářské soutěže. Verdikt není pravomocný.

„S rozhodnutím antimonopolního úřadu nesouhlasíme, proto jsme podali rozklad. Konkrétní důvody jsem uvedli v něm,“ uvedl jednatel Chapsu Tomáš Chlebničan. O zpřístupnění dat vedl s firmou spory například portál Seznam.cz. Případem se zabýval i Ústavní soud.

Podle ÚOHS Chaps zneužíval svoje dominantní postavení od dubna 2008 do konce srpna 2015. „Odmítal bez objektivně ospravedlnitelných důvodů aktualizované jízdní řády zpřístupňovat ostatním soutěžitelům ve formátu, v jakém byly vytvořeny a povinně mu předávány. Poptávající soutěžitelé přitom hodlali poskytovat produkty, pro něž byly tyto aktualizované jízdní řády nezbytným vstupem,“ uvedl Rafaj.

Monopol společnosti prakticky skončil loni v září, kdy začala platit vyhláška ministerstva dopravy, která data od dopravců poskytne komukoliv, kdo o ně požádá.

Seznamu se už dříve podařilo najít způsob, jak strojově přečíst data, která Chaps jako monopolní správce údajů dával k dispozici alespoň v podobě excelových tabulek. Internetová jednička českého trhu tak mohla loni v dubnu spustit vyhledávání v jízdních řádech.

ČTK