Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Správci Blanky hrozí insolvence. Ohrozí to otevření tunelu?

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Firma Inženýring dopravních staveb (IDS), která má na starosti stavbu pražského tunelu Blanka, několik dnů před otevřením tunelu pohrozila, že kvůli dluhům hlavního města vyhlásí insolvenci.

S odkazem na zápis z kontrolního dne v tunelu Blanka to na magistrátním výboru pro dopravu řekl šéf odboru investic Karel Prajer. Informaci v pátek potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Co by to pro problematickou stavbu znamenalo a zda by insolvence jejího správce ohrozila otevření plánované na 20. září, není jasné. „S IDS intenzivně vyjednáváme,“ řekl Dolínek.

IDS ovšem plánované vyhlášení insolvence nepotvrdila. „Insolvenční návrh na sebe společnost nepodala a v tuto chvíli jej ani nezvažuje,“ řekl mluvčí Pavel Kočiš.

„Požádali jsme Prahu alespoň o vyplacení zálohy na částku, kterou IDS přiřkl v červenci rozhodčí soud. Upozornili jsme magistrát, že bez této zálohy by se IDS mohla ocitnout v insolvenční situaci,“ doplnil. Praha prý firmě nezaplatila už pět let. „Na otevření tunelového komplexu Blanka v termínu 20. září máme stejný zájem jako hlavní město Praha,“ doplnil.

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli nazaplaceným fakturám na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Hrozbu následně odvolala, ale původně požadovaných 150 milionů zvýšila na dvojnásobek. Rozhodčí soud nakonec v polovině léta přiznal firmě nárok na 183 milionů korun včetně úroků. Jde o dluhy za správu stavby do zhruba poloviny loňského roku. Obě strany budou dál řešit sporné faktury do současnosti.

Při cyklojízdě, která projela také tunelem Blanka, proběhlo i natáčení seriálu...
Již tradiční Velká jarní cyklojízda Prahou, které se zúčastnily tisíce lidí,...

Problematický tunel Blanka včetně napojení na Strahovský tunel vyjde na 43 miliard. Šestikilometrová stavba, která je součástí městského okruhu, měla původně řidičům sloužit už v roce 2011.

Vedení města ale otevření několikrát odsunulo. Stavbu, jejíž základní kámen pokládal někdejší primátor Pavel Bém (ODS), od začátku provází řada problémů - od soudních pří, přes prodražování, až po propady půdy.

Anketa

Otevře se tunel Blanka 20. září?

Ano 140
Ne 115
Nevím 20
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!