Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stamilionový tunel: České dráhy zaplatily za reklamu 130 milionů

„Opravdu pořádnou reklamu“ nabízí pověsit na budovu pražského hlavního nádraží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Opravdu pořádnou reklamu“ nabízí pověsit na budovu pražského hlavního nádraží... | foto: Lidové noviny

PRAHA Jedním z nejtemnějších tunelů na naší železnici žádné vlaky nejezdí. Jsou jím totiž marketingové výdaje Českých drah, které loni za reklamu utratily skoro půl miliardy korun. Řada zakázek je přitom natolik neprůhledná, že se jich nyní dráhy samy rychle zbavují.

Celá třetina z loňského balíku peněz na reklamu zamířila do několika společností napojených na kontroverzního podnikatele Michala Voráčka, který má s vedením drah dlouhodobě nadstandardní vztahy. Tentokrát dráhy u jeho vydavatelství Grand Princ koupily miliony letáků a reklamu za 130 milionů.

"Ta částka je absolutně neadekvátní. Je velmi těžké ubránit se podezření, že se jedná o jeden velký penězovod, který má tahat peníze ze státní firmy na velmi pochybné účely," prohlásil Zdeněk Žák, bývalý předseda dozorčí rady Českých drah.

Spojení Voráčka s Českými drahami se stalo terčem pozornosti už před dvěma lety, kdy získal poloviční podíl v jejich firmě Railreklam za pouhých 15 milionů korun. Tržní cena přitom byla odhadována až na 100 milionů.

Zakázky pro Voráčka pocházejí už z let 2004 a 2005, kdy se ve funkci šéfa drah vystřídali Petr Kousal a Josef Bazala. Na ně v minulém roce ve funkci navázal současný ředitel Petr Žaluda. Ani ten nekalé praktiky přímo nepřiznává, spolupráce s vydavatelstvím Grand Princ je mu však očividně nepohodlná.

Už letos mu dráhy srazí objem zakázek na polovinu a další vazby chtějí zpřetrhat s tím, jak budou postupně končit dříve uzavřené smlouvy. "Meziročně se objem spolupráce s Grand Princ sníží o 45 procent, tedy na 75 milionů korun. V příštím roce budeme v redukci těchto aktivit pokračovat," tvrdí mluvčí drah Radek Joklík.

Bezpečnostní informační služba už loni upozornila na to, že právě skrze marketingové kampaně se pumpují peníze z blíže neupřesněných státních podniků.

Další podrobnosti a rozhovory k případu čtěte ve čtvrteční vydání deníku

Jaké články k tomuto případu najdete v novinách:

Reklamka drah byla za hubičku
(Majitel vydavatelské společnosti Grand Princ má s ČD nadstandardně dobré vztahy, dokazuje zpráva LN)

ČD tají, jak peníze utratily
(rozhovor s bývalým předsedou dozorčí rady ČD Zdeňkem Žákem)

Pochybné zakázky rušíme
(rozhovor s výkonným ředitelem ČD pro marketing Alešem Ondrůjem)

Pochybná reklama za desítky milionů
(Miliony časopisů a letáků dokázalo pro ČD vyrobit vydavatelství Grand Princ, ovládáné Michalem Voráčkem. Podnik reklama stála 130 milionů)

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...