1. října 2015 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stanice metra Anděl dostane výtah za 93 milionů později. Stavbu hatila Vltava a Petřín

Graffiti na pražském Andělu (Pasta Oner). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graffiti na pražském Andělu (Pasta Oner). | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Dokončení bezbariérového přístupu do stanice metra Anděl nabralo nepříjemné zpoždění. Ke zprovoznění výtahu pro vozíčkáře či rodiče s kočárky dojde až 5. října, ačkoliv původní odhady počítaly s koncem prázdnin. Stavební firma se odvolává na technické komplikace, mimo jiné na „rozsáhlejší zavodnění podloží“.

V tuto chvíli má Praha podle údajů dopravního podniku pouze 38 bezbariérových stanic z 61. Další bude právě zastávka Anděl nacházející se nedaleko centra metropole.

Stanice na lince B měla dostat výtah v srpnu 2015. Alespoň to hlásí plakát se základními informacemi o stavbě vyvěšený na stavebním hrazení v místech, kde bude výtah ústit. Dopravní podnik pak hovořil o září 2015. Všechny tyto termíny padly.

„Není to námi úmyslně zaviněné, zhotovitel měl při stavbě technologické komplikace,“ vysvětlil mluvčí podniku Jiří Štábl. S otevřením se podle informací z pražského magistrátu počítá na pátý říjnový den.

Zhotovitel stavby, firma SMP CZ, vysvětluje, že za průtahy stojí především vliv „hydrogeologických a geologických podmínek v době ražeb“. Průzkum i projekt podle zástupců společnosti předpokládal jiné podmínky, než ty na něž údajně stavbaři narazili při výstavbě.

„Jedná se například o rozsáhlejší zavodnění podloží. S tím souvisí i opatření - náročnější odčerpávání vody. Nutno říci, že stanovit přesnou skladbu a stav podloží v tomto místě není jednoduché. Může být ovlivněno korytem řeky nebo z druhé strany spádem petřínského kopce,“ říká mluvčí stavbařů Pavel Kameník.

Graffiti na pražském Andělu (X-Dog).
Graffiti na pražském Andělu (Jan Kaláb).

Předpokládaná výše nákladů podle všeho nepřesáhne avizovaných 93 milionů korun. Nyní se podle stavební firmy SMP CZ o ceně vyjednává. Radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) přes svoji asistentku vzkázal, že zpoždění v řádu dnů je možné vzhledem k okolnostem akceptovat.

„Na základě složitějších geotechnických podmínek, které nebylo možné předpokládat, došlo k mírnému zpoždění razicích prací a zprovoznění bylo nutné posunout na 5. října, kdy má být bezbariérový vstup otevřen,“ dodal Dolínek.

Mapa bezbariérovosti stanic pražského metra.

Mapa bezbariérovosti stanic pražského metra.

Praha se kromě jiných problematických míst ve městě dlouhodobě potýká právě s přístupností stanic metra pro vozíčkáře a další lidi, pro něž není snadné pohybovat se na schodech nebo eskalátorech.

V minulosti projektanti s výtahy příliš nepočítali, a proto je do stanic musí dopravní podnik postupně dodělávat. Právě to pak působí stavební komplikace a polyká desítky milionů. „V místech, kde není bezbariérový vstup, je přeprava vozíčkářů problematická, ne-li nemožná. Je to neblahé dědictví z minulých let – podle tehdejší koncepce výstavby jednotlivých úseků byly až do roku 1990 stanice budovány bez možnosti bezbariérového přístupu,“ stojí na webu dopravního podniku.

Příkladem za všechny bylo zasazení čtyř výtahů do stanice Národní třída, která byla ještě před několika lety pro vozíčkáře zapovězená. Stavební akce se protáhla na téměř rok a půl a vyšla na 185 milionů korun.

Řešení se muselo vypořádat především se zástavbou v okolí. Zastávka je bezbariérová od května roku 2011.

mipMichal Pavec, melIva Melíšková