18. září 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stanice metra Střížkov – podle poroty nejkrásnější stavba ze skla a oceli

Stanice pražského metra Střížkov obdržela mezinárodní cenu za vzhled | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanice pražského metra Střížkov obdržela mezinárodní cenu za vzhled | foto: ČTK

PRAHA Stanice pražského metra Střížkov obdržela mezinárodní cenu za vzhled. Mezinárodní porota ocenila nejen tvar stanice připomínající velrybu, ale také vhodnou kombinaci skla a oceli. Dnes to řekl Marek Janda, tajemník České asociace ocelových konstrukcí.

Linka C - Střížkov

Stanice Střížkov byla společně se zastávkami Prosek a Letňany otevřena loni v květnu, všechny navrhl architekt Patrik Kotas.

Stanice metra, kterou navrhl architekt Patrik Kotas, se tak dostala do společnosti takových staveb jako je například koncertní hala v Kodani, Evropský soudní dvůr v Lucemburku nebo centrální kurt ve Wimbledonu.

Cenu udílí Evropská asociace ocelových konstrukcí, která každé dva roky oceňuje významné stavby z oblasti ocelových konstrukcí, letos ji dostalo celkem 19 staveb.

Stanice pražského metra Střížkov obdržela mezinárodní cenu za vzhled

Hlavním posláním soutěže je podle Jandy zviditelnění a celková propagace staveb z oceli. "Oceněné projekty jsou posuzovány dle jejich přínosu pro obor ocelových konstrukcí, tedy nezávisle na jejich velikosti, původu, množství použité oceli či jiných podobných kritériích," dodal.

Stanice pražského metra Střížkov obdržela mezinárodní cenu za vzhled

V předchozích ročnících soutěže bylo již oceněno několik českých staveb, například O2 Arena, dříve Sazka Arena v Praze, Mariánský most v Ústí nad Labem, lávka pro pěší přes dálnici D8 s názvem Kočičí oči nebo budova Jihomoravské plynárenské v Brně.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz