Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát bojoval o pozemky s farmářkou zbytečně, D11 teď má vést jinudy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Stát zřejmě nebude potřebovat pro dokončení dálnice D11 k Hradci Králové od farmářky Ludmily Havránkové všech deset hektarů jejích polí. Stačit byl měly necelé tři hektary, protože velká křižovatka by se místo na polích farmářky postavila asi o kilometr dál.

Za tři hektary pro samotnou dálnici Ředitelství silnic a dálnic nabízí Havránkové tři sousední hektary již vykoupené půdy.

Uvedly to dnešní Hospodářské noviny. Lidové noviny na tento postup Ředitelství silnic a dálnic upozornily již v létě.

Havránková se zatím nechce k nabídce Ředitelství silnic a dálnic vyjadřovat, protože ji nedostala oficiálně. Ředitelství silnic a dálnic chce také kvůli vyřešení 16 let trvajících sporů farmářce nabídnout vybudování podjezdu pod dálnicí, aby mohla přejíždět mezi svými poli, které dálnice rozdělí.

Obyvatelé Nového Města u Chlumce nad Cidlinou na Hradecku zablokovali neustálým přecházením přes přechod pro chodce silnici na protest kvůli nedokončené dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové.Křižovatka, která by měla napojit dopravu z Hradce Králové, by také měla být proti původní variantě jednodušší a o 300 milionů korun lacinější.

Stavba dálnice D11 zatím v roce 2006 skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky farmářky. Přes několik návrhů na směnu či výkup pozemků se problém státu dosud nepodařilo vyřešit.

Podle plánů by měla D11 vést od Hradce Králové kolem Jaroměře k
česko-polskému hraničnímu přechodu v Královci. Náklady na dokončení se odhadují na 34 miliard korun, ale stát zatím kvůli nedostatku peněz s žádnými výdaji na D11 do roku 2012 nepočítá. Podle vládního harmonogramu výstavby dopravní infrastruktury zmizel u D11 i termín předpokládaného dokončení.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem
Rozhovor s MUDr. Jiřím Slívou, Ph.D. o podávání léků na bolest dětem

Kdy je zvýšená teplota u dětí v pořádku a kdy je potřeba vyhledat lékaře? Jaké léky dětem můžete podat a na co přitom dát pozor? Na vaše otázky...