Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vlaky zadarmo. Na dotovaných tratích je koupíme všem, plánuje stát

Nové Railjety Českých drah. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové Railjety Českých drah. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ministerstvo dopravy plánuje, že v příštích letech Českým drahám i soukromým dopravcům zaplatí až sto procent ceny vlaků jezdících v závazku veřejné služby, tedy s dotacemi. Hodlá pro to využít evropské dotace a doplatit je ze státního rozpočtu.

Dopravci by ovšem po skončení smlouvy museli vlaky předat svému nástupci na trase. Napsaly to deníky Mladá fronta Dnes a E15.

Ministerstvo dopravy nyní připravuje program, v jehož rámci budou firmy evropské peníze na drážní vozidla čerpat. Dotace by mohly plynout z Operačního programu doprava 2. 

VÍCE O VLACÍCH:

„Z něj je možné přispět do výše 85 procent, zbytek by doplatilo ministerstvo dopravy,“ řekl MfD náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Připraveno je zatím podle Čočka několik miliard, je ale možné vyčerpat víc peněz, než bylo dosud v operačním programu na nová vozidla schváleno. Mluvčí ministerstva Tomáš Neřold řekl E15, že se prozatím počítá s penězi v rozmezí 8,2 až 12,3 miliardy korun.

České dráhy v minulosti masivně investovaly především do vlaků na regionálních traích. Pro úplnou obnovu vozidel jim ale stále chybějí desítky miliard korun. První výzvu k žádosti o dotace má ministerstvo vypsat ještě letos. „Půjde přednostně o vlaky na vysoutěžené tratě,“ řekl Čoček. 

Dotace na rychlíky

Dotace nicméně budou mít možnost čerpat také dopravci pro vlaky objednávané kraji.

Stát chce ještě letos využít evropské peníze na nákup rychlíkových jednotek InterPanter od Škody Transportation pro České dráhy, které by tím na deset let získaly smlouvu na provoz rychlíků mezi Brnem, Břeclaví a Olomoucí. 

Ministerstvo počítá, že v soutěžích na rychlíková spojení bude požadovat nové vlaky s výjimkou první soutěže na rychlíky Plzeň-Most. Na podzim by měly být vypsány soutěže na tratě Pardubice-Liberec-Ústí nad Labem a Praha-Ústí nad Labem-Chomutov-Cheb.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.