Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát oficiálně vyhazuje Italy z hlavního nádraží. Vyzval je k předání areálu

Hlavní nádraží - Fantova kavárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží - Fantova kavárna. | foto: Lidové noviny

PRAHA Konec firmy Grandi Stazioni na hlavním nádraží v Praze nabývá jasnější obrysy. Majitel areálu, Správa železniční dopravní cesty, poslal Italům výzvu k opuštění areálu. Současnému nájemníkovi - který prostory dále pronajímá obchodníkům – končí smlouva za deset dnů. Zástupci Grandi Stazioni příjem dopisu pro Lidovky.cz potvrdili s tím, že intenzivní jednání pokračují dál.

Že státní správci železnice kontrakt neprodlouží, informovaly Lidovky.cz už minulý týden. Problémem je rozpor se zákonem: SŽDC tvrdí, že na další pronájem by musela vyhlásit novou otevřenou soutěž. Společnost Grandi Stazioni zároveň nestihla opravy nádraží, k nimž se zavázala.

„Vyzvali jsme písemně Grandi Stazioni k odevzdání předmětu nájmu a dalších převzatých částí nemovitostí v areálu železniční stanice Praha – hlavní nádraží v souvislosti s uplynutím doby trvání Nájemní smlouvy,“ řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Firma Grandi Stazioni, která počítala s prodloužením spolupráce o dalších třicet let, nedodržela jednu z podmínek smlouvy uzavřené s původním majitelem nádraží Českými drahami: opravit historickou Fantovu budovu. Rekonstrukce se zatím dočkaly komerční prostory - tedy nástroj podnikání italské firmy. Na nájmech od kaváren, obchůdků či knihkupectví vydělává Grandi Stazioni desítky milionů korun ročně.

„Potvrzuji, že nám zmíněný dopis přišel. Jednání intenzivně probíhají dál,“ řekl pro Lidovky mluvčí italské firmy Martin Hamšík.

Oprava měla být původně hotová v roce 2013. ČD ovšem firmě smluvním dodatkem umožnila tříletý odklad. Ani tento termín však firma nesplnila. Zpoždění vysvětluje špatným technickým stavem objektů a změnou stavebních předpisů.

Express Slovenská strela slaví 80. výročí. České dráhy vyzdobily novým nátěrem...
Hlavní nádraží

Co se bude dít nyní: správci železnice tvrdí, že jsou na převzetí největšího českého nádraží dobře připraveni.

„Ujišťujeme veřejnost, že máme připravená veškerá opatření, aby přechod správy pražského hlavního nádraží z Grandi Stazioni na SŽDC v žádném případě neovlivnil chod nádraží a všech poskytovaných služeb. V tomto ohledu také jednáme se zástupci Grandi Stazioni. Zároveň SŽDC osloví všechny smluvní partnery na nádraží a vstoupí s nimi v jednání. Jednoznačným cílem je zachovat spolupráci a projednat náležité smluvní vztahy,“ dodala mluvčí Šubová.

Italská strana ještě minulý týden věřila, že se s českými správci železnice dohodne.

„Stále věříme, že uzavření dohody, pro kterou se nabízí několik nezpochybnitelných právních možností, je pro všechny nejlepší. Zastavit práce a zahájit spory s Českou republikou o odškodnění považujeme za velmi nešťastné“, uvedl minulý týden jednatel společnosti Andrea Odoardi.

Grandi Stazioni zdůrazňovalo, že by mohlo jít o velmi citlivý spor, protože jejím akcionářem je i Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Zároveň připomíná, že v případě úspěchu u soudu by škodu musela zaplatit SŽDC jako státní organizace, tedy daňoví poplatníci.

JAK ŠEL ČAS S GRANDI STAZIONI

  • Společnost Grandi Stazioni ČR vlastní italská mateřská společnost (s majoritou tamních státních drah) a EBRD. Firma uspěla ve výběrovém řízení na revitalizaci hlavního nádraží v Praze a v prosinci 2003 podepsala smlouvu.
  • Zavázala se zrekonstruovat současnou odbavovací halu i historickou budovu nádraží. Platí nájem ČD a zároveň pronajímá obchodní prostory, což je její hlavní zdroj příjmů. Loni vydělala v Česku 54 milionů korun při tržbách 144 milionů.
  • Podobně jako hlavní nádraží opravila také stanici v Mariánských Lázních.
  • První část modernizace v Praze skončila po čtyřech letech v roce 2010, o tři roky později pak uzavřela stavební práce u Fantovy kavárny.
  • Zbytek historické budovy měl být opravený už v roce 2013, ale došlo k prodloužení termínu o tři roky. Nyní má být hotovo do 16. 10. 2016, což ale není reálné stihnout.
  • V případě podepsání dodatku slibují Italové dokončení prací na podzim roku 2018.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....