22. září 2011 10:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát osekal rychlíky. 15 let klidu nabídne v tendrech

České dráhy letos uvedou do provozu nové nebo modernizované vlaky za více než 4,5 miliardy korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy letos uvedou do provozu nové nebo modernizované vlaky za více než 4,5 miliardy korun | foto: ČTK

PRAHA Smlouvu na 15 let dostane od státu vítěz tendru na provozování dotovaných rychlíků. Taková délka kontraktu je maximum, které připouští Evropská unie. Dráhy se zároveň se státem dohodly, že rychlíková doprava příští rok zeštíhlí o 6,3 procenta.

Zatím monopolní České dráhy (ČD) mají smlouvy na rychlíky jen na deset let a u autobusových dopravců se kontrakty uzavírají na osm let, píše dnešní E15. Ministerstvo dopravy teď dokončuje přípravu zadávací dokumentace soutěže, první tendr na trať Ostrava - Olomouc vypíše úřad na přelomu roku.

Rychlíková doprava příští rok zeštíhlí o 6,3 %

Výsledné zeštíhlení dotované rychlíkové dopravy je kompromisem, na kterém se dohodly ČD s ministerstvem. Dráhy žádaly až 11procentní útlum.

Pokles se vztahuje k dubnovému návrhu jízdního řádu. Srovnání s letoškem ministerstvo neuvádí, na některých spojích bude ale redukce výrazná. Jiné spoje budou naopak zachovány, neboť místo původního škrtu 200 milionů korun bude státní dotace na dálkovou železniční dopravu nižší o 50 milionů Kč. Zbylých 150 milionů korun úřad sebere Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Podle ministerstva by měl vítěz mít dlouhodobou smlouvu, aby mohl třeba investovat do moderních vlaků. "Myslíme si, že by to mělo být relativně stabilní podnikání," řekl deníku ředitel odboru veřejné dopravy Ondřej Michalčík.

Provozování vlaků bude dotované, a to stamiliony až miliardou korun za celou dobu trvání smlouvy. Výše požadované dotace bude hlavním kritériem soutěže. ČD nyní dostávají od státu na rychlíky čtyři miliardy korun ročně.

Trať Ostrava - Olomouc bude zkušební

Podle původního plánu bývalého ministra dopravy Gustava Slamečky by se mělo v příštích osmi letech soutěžit o 75 procent dálkových spojů. Nejprve budou moci soukromníci získat smlouvu na trať Ostrava - Opava - Krnov - Bruntál - Olomouc. Ministerstvo ji vybralo jako pilotní, protože jde o relativně izolované spojení. Případné chyby se tak zásadně neprojeví v celé síti a bude je možné odstranit před druhým tendrem.

V něm se zájemci utkají o možnost provozovat elektrické vlaky na tratích Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb a Praha - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem - Děčín. Na moravskoslezské trati začne vítěz jezdit v prosinci 2013, na severu Čech o rok později.

S ČD se utká Jančura, Novotný a cizina

Michalčík čeká, že se do soutěží přihlásí asi pět zájemců. Mohlo by jich však být i více. Kromě Českých drah potvrdil zájem RegioJet Radima Jančury a Leo Express Leoše Novotného.

Tendrů by se ale mohly zúčastnit také zahraniční firmy, například Arriva, Keolis, Abellio CZ nebo Veolia, které většinou vlastní západoevropští národní dopravci.

Které rychlíkové linky zmízí nebo se omezí

Z jízdního řádu zcela zmizí dvě dálkové linky: spěšný vlak z Lužné u Rakovníka do Chomutova a Jirkova a rychlík z Pardubic do Jihlavy. Ministerstvo rovněž upustilo od svých dubnových plánů na zavedení nového rychlíku z Ostravy do Olomouce.

Ministerstvo díky "zabavení" peněz SŽDC upustilo od záměru zrušit rychlíky mezi Ostravou a Jeseníkem na rameni Krnov - Jeseník. Dálkové vlaky budou nadále bez omezení jezdit i v úseku Nový Bor - Rumburk, což je část linky z Kolína do Rumburka.

Výrazně bude omezena linka Praha - Příbram - Písek - České Budějovice, kterou dráhy zaváděly před pár lety. Od prosince tady bude řada vlaků zrušena, jiné pojedou jen v některých úsecích či dnech týdnu. Redukce je zhruba padesátiprocentní. Do stejné kategorie spadá linka Praha - Tanvald. Na úseku z Prahy do Turnova se nic nemění, z Turnova do Tanvaldu ale jízdní řád výrazně prořídne.

Mírné omezení dopravy, například vynechání některých spojů o víkendech nebo mimo denní špičku, bude na linkách České Budějovice - Brno, Plzeň - Cheb, Hradec Králové - Trutnov či Brno - Ostrava.

Lidovky.cz, ČTK