15. prosince 2008 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát si vybral rádce pro prodej ČSA

Konsorcium Deloitte Advisory/CMS Cameron McKenna poradí, jak privatizovat České aerolinie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konsorcium Deloitte Advisory/CMS Cameron McKenna poradí, jak privatizovat České aerolinie. | foto: Jiřina VeseláLidové noviny

PRAHA Konsorcium Deloitte Advisory/CMS Cameron McKenna poradí, jak privatizovat České aerolinie. Ministerstvo financí podepsalo s konsorciem, které soutěžilo o veřejnou zakázku pouze s jedním dalším zájemcem, mandátní smlouvu.

Nový majitel ČSA, které z 90 procent patří státu, by podle dřívějších informací z ministerstva financí mohl být známý v druhé polovině
příštího roku. Hodnota ČSA se odhaduje na pět miliard korun.

Poradce již navrhl strukturu, podmínky a časový průběh výběrového řízení, identifikoval možné překážky prodeje akcií ČSA a navrhl způsob jejich řešení. Postupem prodeje se má v úterý zabývat vláda.

Uvozovky dolníZájemci budou muset splnit ekonomická, finanční a technická kritéria.Uvozovky horní Například zachování Letiště Praha jako domovského letiště společnosti a provozování letecké dopravy jako hlavního předmětu podnikání Českých aerolinií

Ministerstvo financí navrhuje, aby výběrové řízení na nabyvatele 91,51 procenta akcií aerolinií ve vlastnictví státu bylo organizováno jako dvoukolové. V prvním kole budou zájemci prokazovat splnění podmínek pro účast ve výběrovém řízení, ve druhém bude rozhodovat nabídnutá cena.

ČSA musejí zůstat národní či evropský dopravce
Zájemci budou muset splnit ekonomická, finanční a technická kritéria. Dále budou muset navrhnout řešení na zachování statutu ČSA jako národního, respektive evropského dopravce, zachování Letiště Praha jako domovského letiště společnosti a provozování letecké dopravy jako hlavního předmětu podnikání Českých aerolinií.

Vítěznou poradenskou firmu vybralo ministerstvo již v srpnu, nicméně druhý v pořadí, konsorcium McKinsey & Company a JUDr. Toman podalo proti rozhodnutí o výběru nejprve námitky a poté i návrh na přezkoumání úkonů zadavatele k ÚOHS. Antimonopolní úřad v listopadu správní řízení zahájené na návrh druhého uchazeče zastavil.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!