6. ledna 2013 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát stále nemá pozemky pro dokončení D11, uvažuje o vyvlastnění

Dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D11. | foto: ŘSD

PRAHA Ministerstvo dopravy stále nemá všechny potřebné pozemky pro dostavbu chybějícího úseku dálnice D11 do Hradce Králové. Úřad přitom počítá se zahájením stavebních prací už letos na jaře. Pokud se ministerstvo s majitelkou malého, zhruba 120arového pozemku Jaroslavou Štrosovou nedohodne na směně nebo prodeji, je připraveno jej vyvlastnit.

Peníze na dostavbu zhruba 2,5kilometrovém úseku jsou připravené a úřad má k dispozici všechna potřebná stavební povolení, uvedl mluvčí úřadu Martin Novák. Předpokládá proto, že termín zahájení prací stihne i přesto, že jednání se Štrosovými v poslední době váznou.

To potvrzuje i syn a zároveň advokát majitelky David Štros. Údajně s ním nikdo z ministerstva nebo jemu podřízených organizací nemluvil od října loňského roku.

Spory o pozemky pod D11 trvají déle než 17 let. V roce 2011 se ministerstvo dohodlo s farmářkou Ludmilou Havránkovou, sestrou Štrosové, na prodeji jejích pozemků za 90 milionů korun a výměně za náhradní pozemky.

ČTĚTE DÁLE:

Po několika měsících ale připustilo, že stále všechny nezbytné pozemky nemá a že o získání poslední nemovitosti jedná se Štrosovou. Ta vloni pozemek darovala státu, ministerstvo financí ale darovací smlouvu zpochybnilo s odůvodněním, že právní zástupce majitelky neměl pro uzavření darovací smlouvy platnou plnou moc.

Ministerstvo dopravy doufá, že je stále možné navázat na původní dohodu a upravit darovací smlouvu. O tom ale Štros nechce ani slyšet a nebrání se případnému vyvlastnění. To ale ministerstvo dopravy označilo za nejhorší možnou variantu.

Pokud se totiž spor nepodaří v nejbližší době ukončit dohodou, může se stát, že proces vyvlastňování zdrží plánovaný termín stavby.

Stavba dálnice D11

  • Dálnice D11 se staví od roku 1978.
  • Původně měla vést z Prahy přes Poděbrady do Hradce Králové a poté k polským hranicím.
  • V současnosti je z toho v provozu zhruba 85 kilometrů k Hradci, 70kilometrový úsek do Polska stále čeká na dostavbu.
  • Podle odhadů by měl stát zhruba 34 miliard korun. Samotný úsek před Hradcem Králové by měl vyjít na 1,5 miliardy.
Lidovky.cz, ČTK