14. února 2011 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát začne stavět drsnější silnice. Počet nehod by mohl klesnout o třetinu

Vedrem poškozená dálnice D5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vedrem poškozená dálnice D5 | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát bude na silnice při jejich výstavbě a opravách pokládat drsnější vozovku než dosud, chce tak snížit riziko dopravních nehod. Uvedla to dnes Česká televize. Povrch se bude zdrsňovat také u některých již hotových silnic, na jaře to například čeká jihozápadní část pražského okruhu otevřenou loni v září.

Malá drsnost vozovek může podle odhadu odborníků až za třetinu dopravních nehod, třeba tím, že napomáhá smyku, uvedla ČT. "Připouštějí velké statistiky, že v součinnosti s vozovkou je až 30 procent nehod, v závislosti na protismykových vlastnostech," řekl televizi Jan Kudrna z Ústavu pozemních komunikací Fakulty stavební VUT Brno. Podle něj podíl vozovek s nízkými protismykovými vlastnostmi stoupá, protože se na údržbu a opravy silnic dává málo peněz.

Čtěte více:

Z jednání na ministerstvu dopravy podle ČT vyplynulo, že na stavbách silnic se bude pokládat drsnější povrch než dosud. Náklady by tím ale vzrůst neměly. "Bude možná ten provoz nepatrně hlučnější, ale bezpečnost a přilnavost vozů bude nepochybně vyšší," řekl televizi mluvčí ministerstva Jakub Ptačinský.

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého se výstavba komunikací financuje, byl kvůli úsporám ve státním rozpočtu pro letošní rok snížen o 36 procent na 61 miliard korun.

ČTK, Lidovky.cz