Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát zaplatí benzinkám milionové úroky za zrušené pokuty

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Společnosti Shell, OMV a Lukoil mají zřejmě nárok na ušlé milionové úroky z vysokých pokut, které v roce 2004 dostaly od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pokuty dostaly za údajný kartel tuzemských čerpacích stanic, soud je za 2,5 roku zrušil a stát jim je posléze vrátil.

ÚOHS nakonec přisoudil firmám úroky v řádech desetitisíců korun, firmy však chtěly více. Jejich žalobě na počátku října vyhověl Krajský soud v Brně a vrátil věc ÚOHS, který musí rozhodnout znovu.

"Soud dospěl k závěru, že doba pro vyplacení úroku se musí počítat od doby, kdy firmy přestaly mít možnost s penězi disponovat, tedy od zaplacení pokuty," řekl soudce brněnského krajského soudu David Raus.

Firmy argumentovaly tím, že pokud by měly peníze na účtech, byly by bankou úročeny a úrok by dosáhl za zhruba dva roky od udělení pokuty do jejího zrušení řádů milionů. Antimonopolní úřad tvrdil, že na úrok mají nárok pouze od doby mezi zrušením jeho výroku soudem a vrácením pokut firmám.

Pokuty za kartelové dohody

Firmy dostaly v květnu 2004 pokutu v celkové výši 313 milionů korun za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95 v roce 2001. Podle původního verdiktu ÚOHS měl zaplatit Agip 20 milionů korun, ConocoPhillips 22 milionů, Aral 40 milionů, OMV (který stanice Aralu v ČR posléze koupil) 68 milionů, Shell 65 milionů a největší Benzina 98 milionů korun. Soud sankci na podzim 2006 zrušil kvůli procesním chybám antimonopolního úřadu, k samotnému kartelu se nevyjádřil.

ÚOHS nakonec po odvolání firem loni na jaře rozhodl, že mají na úrok nárok, ale pouze za období 11 dnů v prosinci 2006 po zrušení pokut Krajským soudem v Brně. Šlo dohromady o 123.000 korun, nikoli o řády milionů. Ne všechny společnosti ale o navrácení ušlých úroků žádaly.

Žádosti o ušlé úroky zatím v praxi úřadu nejsou časté, přestože soudy zrušily řadu pokut vyměřených antimonopolním úřadem. Podobný požadavek vznesly zatím jen firma Tchibo, která v roce 1995 zaplatila pokutu sedm milionů korun, a stavební spořitelny, které ÚOHS pokutoval za kartel. Letos Tchibo uspělo s žalobou u městského soudu v Brně, a stát by mu tak měl zaplatit 1,2 milionu korun.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!