11. února 2016 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát zavede na dálnici D1 vlastní asistenční službu. Bude zdarma

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: JIří Meixner, MAFRA

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic začalo na D1 testovat vlastní asistenční službu pro motoristy. Čtyři vozy budou sloužit pro pomoc řidičům vozidel, která se z jakéhokoliv důvodu na dálnici zastavila, a tvoří překážku provozu. Asistenční služba bude bezplatná, hrazená z běžného rozpočtu ŘSD.

Dálnici mezi Prahou a Brnem ŘSD rozdělilo na čtyři úseky, kde budou asistenční auta permanentně k dispozici.

Motoristu v nesnázích buď jejich osádky samy najdou, nebo je může přivolat prostřednictvím bezplatné linky 800 280 281. Dojezd asistence by měl být do 20 minut. Překážku na silnici označí a buď pomohou s odstraněním závady, nebo vyčkají příjezdu asistenční služby, kterou má smluvně domluvenou motorista.

„Je třeba vyjít vstříc všem, kteří se z jakéhokoliv důvodu zastaví na dálnici a vytvoří tak potenciální překážku provozu. Úkolem bude co nejrychleji dojet na místo, překážku označit a poté pomoci řidiči vyřešit problém,“ uvedl mluvčí silničářů Jan Rýdl.

Vozy jsou vybaveny světelnou signalizací pro označení překážky, nářadím, hasicími přístroji a základním zdravotnickým vybavením. I když nemají primárně sloužit pro odtah, mohou vozidlo na krátkou vzdálenost i odtáhnout.

Během několika měsíců chce ŘSD provoz vyhodnotit a případně nasadit i na další dálniční úseky. Dálnice D1 je nejvytíženější tuzemskou rychlostní komunikací. Navíc prochází rozsáhlou modernizací s mnoha omezeními provozu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz