18. února 2016 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát zavede novou daň: kdo si koupí auto vyrobené před rokem 2005, zaplatí tři tisíce

Autobazar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Stát zvedne poplatky za převody aut. Od začátku roku 2018 každý, kdo si opatří vůz vyrobený před rokem 2005, automaticky zaplatí tři tisíce korun. Ministerští úředníci si od nového opatření slibují omlazení vozového parku v České republice.

Podle serveru iDnes.cz se má v praxi nový poplatek týkat aut s emisní třídou Euro 3, což je většina vozů vyrobených mezi lety 2001 a 2005. Předpis se tak bude týkat například nejstarších fabií nebo octávií. Tři tisíce korun bude nový majitel auta platit buď při jeho dovozu do republiky, nebo při jeho prodeji.

Hlouběji do peněženky budou muset sáhnout i kupující, kteří si budou chtít opatřit vůz vyrobený do roku 2000: ti zaplatí pět tisíc korun, nové majitele nejstarších aut pak bude pořízení nového auta stát deset tisíc korun.

Ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí si od nového předpisu slibují, že lidé budou více investovat do nákupů novějších, a tedy i ekologičtějších vozů. Chystanou novelu kvitují i automobilky.

„Poplatek určitý odrazující efekt mít bude. Věříme, že jeho zavedení bude mít pozitivní dopad primárně u dovozu nejstarších ojetin, které představují větší zátěž pro životní prostředí i riziko pro bezpečnost projevu,“ řekl deníku partner podnikového poradenství EY Petr Knap.

sva, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!