1. července 2011 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát zrušil podivný prodej parcel pod chystanou rychlodráhou

Železniční trať (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční trať (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Majetkový úřad státu zrušil sporný prodej pozemků v pražské Liboci, po nichž má vést modernizovaná dráha z Prahy do Kladna. Na podivný záměr upozornily ve středu LN.

"Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových učiní nabídku převodu státních podílů na dotčených pozemcích Správě železniční dopravní cesty," uvedla ve vyjádření pro LN mluvčí úřadu Jana Rennerová. Kdo je za pochybení odpovědný ovšem nesdělila. Úřad změnil původní rozhodnutí až po zveřejnění článku v LN.

ČTĚTE TAKÉ:

Modernizace železniční trati Praha - letiště Ruzyně - Kladno, jejímž cílem je změna jednokolejné na dvojkolejnou trať, po níž by vlaky mohly jezdit rychlostí až 120 km/h, je jednou z podmínek rozšíření letiště. Projekt je před územním rozhodnutím a do dvou let by se měl začít stavět. Stát za rychlodráhu utratí zhruba 25 miliard korun.

INFOGRAFIKA

Za dva pozemky v Liboci, které chtěl stát prodat, by utržil asi půldruhého milionu korun. Při zpětném odkupu by ale mohl zaplatit až stokrát víc.

Stalo se to už v případě pozemků pro rozšíření ruzyňského letiště. Pozemkový fond je prodal za 6,5 milionu korun a před třemi lety je stát musel od firmy Penta vykoupit za čtyři miliardy korun, 500 krát dráž.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.