Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře by mohla začít v září. Na jaře bude zahájen archeologický průzkum

Stavba dálnice D11. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavba dálnice D11. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

JAROMĚŘ Stavba dálnice D11 v úseku Hradec Králové - Jaroměř by mohla začít v září. Na jaře na trase začne archeologický průzkum, řekl v Jaroměři na Náchodsku novinářům ministr dopravy Dan Ťok. Stavba dálnice D11 od Prahy skončila v roce 2006 těsně před Hradcem Králové. V roce 2014 stavbaři začali budovat zatím poslední tříkilometrový úsek z Osiček do Hradce, Ťok řekl, že tento úsek by mohl být zprovozněn koncem srpna.

„Průzkum bude trvat tak dlouho, jak budou potřebovat, my ale věříme, že na mnoha místech bude ukončen někdy do podzimu a na těch místech začneme hlavní stavební činnost, to znamená někdy v září bychom mohli začít dělat hlavní stavební objekty, jako jsou křižovatky a mosty,“ řekl Ťok. Podle něj se již v soutěži vybírá zhotovitel stavby, stavební práce by v úsecích Hradec Králové - Smiřice a Smiřice - Jaroměř měly trvat zhruba 2,5 roku.

Podle Ťoka by stavba dálnice z Hradcee Králové do Jaroměře mohla stát do deseti miliard korun, peníze na stavbu jsou zajištěné. „Chybí nám poslední dva listy vlastnictví, které budeme pravděpodobně vyvlastňovat,“ řekl Ťok, který se v pátek v Jaroměři sešel se zástupci obcí a hradeckého hejtmanství.

Například starosta Trutnova Ivan Adamec po jednání upozornil na to, že archeologický průzkum může trvat déle, než se předpokládá. „To území kolem Smiřic je místo, kde jsou památky na stěhování národů, což je podle historiků období velmi zajímavé a archeology to bude velmi zajímat,“ řekl.

Podle ministerstva dopravy začnou práce na časově nejnáročnějších částech...
Dálnice D11.

Hradecký kraj minulý týden požádal ministerstvo dopravy o obnovení kontrolních dnů pro stavbu D11, protože údajně ve věci stavby dálnice chybí pravidelná komunikace mezi státem a samosprávami, obcím a kraji chybí informace. Ťok v pátek o věci mluvil s náměstkem hradeckého hejtmana Martinem Červíčkem. „Dohodli jsme se, že mě co nejdříve navštíví a budeme o té věci debatovat. Já si myslím, že dálnice se postaví tím, že se bude stavět a ne tím, že o tom budeme dělat jednání,“ řekl Ťok. Dodal, že zástupci hejtmanství se mohou účastnit pravidelných jednání.

Červíček v pátek řekl, že se na jednání potvrdilo, že stát i kraj jsou sladěné a chtějí udělat vše pro to, aby se D11 stavěla co nejdříve. „S panem ministrem jsme mluvil, máme domluvenou schůzku a všichni vnímáme, že se musíme kolem D11 setkávat pravidelně,“ řekl Červíček. Stát také pokračuje v přípravách stavby dálnice z Jaroměře přes Trutnov k polským hranicím. „Obec Kocbeře je stále nespokojena s tím, kudy dálnice vede, já mám pocit, že je to nekonečná debata, budeme se chtít bavit o určitých kompenzacích,“ řekl Ťok. Dodal, že příprava tohoto úseku dálnice je na začátku, pracuje se na územním rozhodnutí, pak začnou výkupy pozemků.

Ťok v pátek zopakoval, že dálnice by na polské hranice mohla vést v ideálním případě v roce 2025. „Pokud se nikdo neodvolá, nebudou žádné problémy, tak ten termín je možný,“ řekl Ťok, který plánuje provést zjednodušení stavebního řízení. „To by mělo pomoci do budoucna, abychom opravdu stavěli rychleji,“ řekl ministr.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?