Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další problém Blanky. Stavba tunelu se zastaví, dozor přeruší v lednu práci

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Práce na tunelu Blanka se v půlce ledna zastaví. Firma IDS, která provádí stavební dozor ve čtvrtek oznámila, že v té době přeruší svoji činnost. Důvodem jsou spory s hlavním městem o zaplacení jejích služeb.

Dokončení stavby, jehož termín, se několikrát změnil, se tak zřejmě odkládá na neurčito. Bez dozoru na stavbě nemůžou v Blance pracovat ani jiné firmy.

Konkrétně jde hlavně o firmu ČKD Praha DIZ, která má na starosti technologické vybavení tunelu, tedy například vzduchotechniku či fungování velínů. Stavební část komplexu - dodaná společností Metrostav - je hotová. 

Spor s dohližitelskou firmou Inženýring dopravních staveb (IDS) se týká vyplacení jejích odměn. Zjednodušeně řečeno: stavební dozor funguje na základě staré smlouvy a předem dané maximální částky, která byla kvůli průtahům s výstavbou a vícepracemi dávno překročená. A Praha hledá zákonnou cestu, jak tyto dodatečné náklady zaplatit.

Tou je arbitráž, jenže její trvání se stále natahuje a IDS proto přišla s ultimátem.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemůžeme Blanku dotovat

„Nemůžeme si dovolit dále dotovat stavbu Blanky. Pokud se k 15. lednu 2015 nepodaří s hlavním městem Prahou uzavřít smír, přerušíme veškeré práce,“ řekl ve čtvrtek právník Marek Nespala, který IDS zastupuje.

Radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) v reakci uvedl, že odchod IDS by znamenal zásadní komplikaci, věří ale v další jednání. Praha je prý připravena všem závazkům dostát.

Město vede dlouhodobě s IDS spor, týkající se její činnosti během stavebních prací. Právní zástupci města zpochybňují, že firma uspokojivě spravovala stavbu, jak jí ukládala smlouva. Firma proto o přerušení prací uvažovala už v září. „Tehdy se proti mému doporučení rozhodlo vedení IDS pokračovat v práci, aby umožnilo zprovoznění Trojského mostu,“ řekl Nespala. 

Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.
Velín tunelového komplexu Blanka.

Odvolání rozhodčího soudce v listopadu ale bylo poslední kapkou. „Nyní, kdy je vyřešení našich oprávněných požadavků opět v nedohlednu, již pro IDS není ekonomicky udržitelné pokračovat v práci,“ shrnuje Nespala stanovisko firmy.

Nekonečný tunel čtyř primátorů

Současná krize je tak dalším příspěvkem do série průtahů, které stavbu tunelu provázejí. Pavel Bém v červnu roku 2007 sliboval, že Blankou budou řidiči projíždět už v roce 2011. „Do čtyřech, maximálně pětiletse nám podaří dokončit Městský okruh jako celek,“ prohlašoval tehdy optimisticky exprimátor. 

Jeho nástupce Bohuslav Svoboda termín posunul na rok 2013, Tomáš Hudeček pak na rok 2014. Naposledy se do odhadů pustila čerstvá primátorka Adriana Krnáčová. Jako reálný termín uvedla březen 2015. 

Mezitím se rozestavěný tunel několikrát propadl a o několik miliard prodražil. Zpoždění stavba nabrala i kvůli několika soudním sporům mezi Prahou a stavební firmou Metrostav kolem financování stavby a stavebním povolením. Termín zprovoznění nejdelšího městského tunelu v Evropě je tak opět ve hvězdách.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!
Testujeme s Pampers: Vyzkoušejte dětské čisticí ubrousky s kokosovým olejem!

99 % přírodních ingrediencí a 1 % šetrných složek pro ochranu pokožky. To jsou dětské čisticí ubrousky Pampers® Coconut Pure™, které můžete...