27. srpna 2014 8:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stavební firmy žalují ŘSD kvůli neproplaceným fakturám za 1,26 miliardy

Dokončovací práce finišují v těchto dnech na dálnici D3 z Veselí nad Lužnící do Tábora. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokončovací práce finišují v těchto dnech na dálnici D3 z Veselí nad Lužnící do Tábora. | foto: ČTK

PRAHA Stavební společnosti Strabag, Metrostav, Eurovia a Inžinierske stavby Košice podaly žalobu na Ředitelství silnic a dálnic kvůli neproplaceným fakturám za dálnici D3. Domáhají se 1,26 miliardy korun. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) na konci července řekl, že ŘSD na novém úseku D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem našlo vady.

S odvoláním na mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla to ve středu napsal deník E15. Státní investor podle Rýdla považuje nároky stavbařů z převážné části za nedůvodné, nyní k žalobě připravuje vyjádření. "Vždy se v prvé řadě snažíme o mimosoudní jednání a na soud se obracíme až tehdy, když tato jednání nevedou k řešení," sdělila deníku mluvčí Strabagu Edita Novotná. Strabag je vedoucím sdružení zhotovitelů D3. Není jasné, jaké částky si jednotlivé firmy sdružení nárokují, píše E15.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ŘSD se na části nového úseku D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Táborem sesouvají svahy a do mostu přes Koberný rybník prosakuje voda, která pak vzlíná k vozovce. Kvůli zjištěným vadám stát tuto část dálnice odmítl od stavebních firem přijmout do své správy.

Pětadvacet kilometrů dlouhý úsek z Tábora do Veselí nad Lužnicí stál zhruba 14 miliard korun. Pro řidiče se otevřel vloni v létě. Se stavebními firmami stát vede spory také o zvlněnou dálnici D47 u Ostravy.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.