13. listopadu 2009 17:01, aktualizováno  19:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stávka v pražské dopravě nebude, odbory se dohodly s městem. | foto: ČTK

PRAHA Plánovanou stávku zaměstnanců pražského dopravního podniku se podařilo odvrátit. Odboráři se dnes se členy krizového štábu pražského magistrátu dohodli na všech sedmi předložených požadavcích a od chystaného protestu upustili. "Vše je ujednáno a pokud se nic nezmění, stávka nebude," řekl Lidovým novinám jeden z odborových předáků.

"Stávkový výbor zastavuje přípravu časově neomezené stávky a ukončil svoji činnost," řekl zástupce odborářů Jiří Obitko. Jednání dnes trvalo téměř osm hodin.

Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka ve všech sedmi bodech šlo o kompromis. "Dnešním dnem to nekončí, pokračujeme ještě příští týden v pátek na konkrétních věcech, které vyplývají z dnešní dohody," uvedl Dvořák. Jednat se bude ještě o plánovaném propouštění.

Nejjednodušší dohoda? Standarty kvality
Obě strany se podle Dvořáka například dohodly, že podnik chce pokračovat v úsporných opatřeních, bude ale více spolupracovat se zaměstnanci. Podnik také nechá prověřit outsourcing, který už byl uskutečněn. "Uvidíme, jaký bude výsledek, a pak se rozhodneme co dál," dodal Dvořák.

Nejjednodušší dohoda byla podle radního pro dopravu Radovana Šteinera na nastavení standardů kvality pro všechny dopravce na území Prahy.

Odborář Luboš Olejár uvedl, že za velký úspěch považuje především dohodu na doplacení provozních nákladů podniku. Radní pro dopravu Radovan Šteiner slíbil, že vyúčtování provozu za rok 2009 posoudí auditorská firma Deloitte. Pokud částku "posvětí", město chybějící prostředky doplatí.

VÍCE ČTĚTESpor mezi odbory pražského dopravního podniku a hlavním městem se rozhořel před dvěma týdny především kvůli špatné finanční situaci podniku. Odboráři ze situace vinili město, které si u podniku objednalo rozsah dopravy odpovídající asi 9,1 miliardy korun, dalo ale podniku provozní dotaci zhruba 7,2 miliardy korun. Odboráři se obávali, že kvůli tomu nebudou prostředky na výplaty za listopad.

Odboráři pak minulé pondělí oznámili, že začnou připravovat časově neomezenou stávku. Připraven byl plán, jak by stávka měla vypadat. Město nakonec zřídilo krizový štáb a začalo s odbory jednat. Odboráři požadovali splnění celkem sedmi požadavků.

Po čtvrtečním jednání odcházely obě strany spokojené, ještě ten večer ale podle některých odborářů bylo k vyhlášení stávky nejblíže. Krizový štáb totiž poslal odborářům návrh zápisu, v kterém podle odborů chyběly písemné záruky toho, na čem se dohodly. Nakonec ale obě strany usedly ještě dnes za společný stůl a po osmi hodinách se dohodly.

ČTK, Lidovky.cz
  • 32Diskuse