8. listopadu 2009 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávka v pražské MHD se zřejmě odloží. I kvůli volbám uvnitř ODS

Pražský primátor a předseda pražské ODS Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor a předseda pražské ODS Pavel Bém. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Primátor Prahy Pavel Bém (ODS) v úterý navrhne, aby Dopravní podnik hl. města Prahy (DPP) dostal zálohu ve výši 900 milionů korun. Záloha má pomoci zmírnit současnou napjatou situace, řekl dnes Bém. Zároveň Martin Dvořák,šéf Dopravního podniku, připustil, že stávka pravděpodobně neproběhne v úterý, jak se předpokládalo, aby nedostala v souvislosti s volbou nového vedení ODS příliš politický rozměr. Řekli to v České televizi.

Město a dopravní podnik se v současnosti neshodnou především na provozních výdajích. Firmě chybí peníze na investice i na běžný provoz.

Odbory kvůli situaci připravují stávku - ta ale pravděpodobně v úterý nezačne. V diskusním pořadu ČT to nepřímo připustil předseda Nezávislých odborů strojvedoucích, dozorčích dep a provozních pracovníků Oldřich Schneider. V úterý totiž pražská Občanská demokratická strana volí nové vedení a podle odborářů by to mohlo stávku nežádoucím způsobem zpolitizovat.

Podobným způsobem se vyjádřil také generální ředitel DPP Martin Dvořák.

"Jsem přesvědčen, že v úterý stávka nebude," řekl šéf podniku. "Kdyby se problému dal politický rozměr, tak to ublíží tomu, o čem jednáme," dodal.

Vstřícnost odborářů přivítal i Bém. Dnes od 18:00 by odboráři pražského dopravního podniku měli projednávat detaily stávky, která by se mohla uskutečnit příští týden. Odbory však nechtějí jednat se současným krizovým štábem, neboť jim vadí personální složení štábu a způsob, jakým s odbory štáb komunikuje. Podle dnešního vyjádření ředitele Dvořáka by se jednání krizového štábu a odborů za účasti primátora Béma mělo uskutečnit zřejmě až v pondělí dopoledne.

ČTK